A kutatók Ausztrália déli partjainál, műholdak adatai segítségével "láthatták meg", hogyan viselkednek a dupla örvények az óceánban.
Különleges, eddig még soha nem látott jelenséget figyeltek meg nemrég brit tudósok Ausztrália déli partjainál. A Geophysical Research Letters című folyóiratban megjelent publikációban jelentették be, hogy a világon először sikerült megfigyelniük egy dupla örvény keletkezését, vándorlását és "halálát".
Ausztrália déli partjainál gyakori jelenség, hogy az áramlatok gyakran több mint 100 kilométeren keresztül "viszik" magukkal az örvényeket. Az már viszont jóval ritkábban fordul elő, hogy ezekből az örvényekből dupla örvény születik, amely(ek) képes(ek) a normál sebességnél tízszer gyorsabban haladni.
Elméleti létezésük már eddig is bizonyított volt, a brit kutatók azonban most a műholdas adatok segítségével végre "megfigyelhették" a jelenséget. Mindez azonban nemcsak az elmélet igazolása miatt érdekes, sokkal inkább azért, mert újfajta magyarázatot adhat arra, hogyan kerül át az óceán vize nagy sebességgel egyik helyről a másikra. Ez való életben annyit jelent, hogy a másodpercenként 1-2 centiméteres sebesség helyett 10-20 cm/s-mal haladnak. Vagyis nagyjából olyan gyorsan, mint egy teknősbéka. A jelenségről a Gizmodo egy gyorsított illusztrációt is készített. A képen a két fekete karika jelzi a kettős örvény, amely keleti irányba mozgott.
A jelenség azért is érdekes, mert míg a Föld forgása miatt az áramlás nyugat felé halad, a kettős örvények kelet felé indulnak el – éppen ellentétesen az áramlással.
A tudósok szerint mindez fontos része lehet az óceáni életnek, ezek az örvények ugyanis hideg vizet szállítanak a megelebb területekre és fordítva, sőt, valószínűleg tápanyaggal is ellátják az adott területet. A kutatók azt remélik, a jövőben a további mérésekkel sikerül majd még jobban megérteniük a jelenséget.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.