Az amerikai titkosszolgálat megfigyelési ügyeit leleplező Edward Snowden eddig csak ajánlott alkalmazást (amivel kivédhetjük, hogy lehallgassanak bennünket), most azonban ő maga fejlesztett egyet, amellyel bárki lebuktathatja az utána kémkedőket.
Ha valaki, akkor Edward Snowden egész biztosan jól tudja, mit jelent az, ha valaki után kémkednek. Az amerikai titkosszolgálat megfigyelési ügyeit leleplező Snowden hosszú évek óta Oroszországban bujkál, és bár az amerikai hatóságok nagyon szeretnék őt elkapni, mégsem él remeteként. Korábban már bemutattuk, milyen ingyenes alkalmazással chatel és telefonál napi rendszerességgel, és azt is, hogy ennek már van böngészőbe letölthető változata. Sőt, már egy olyan kütyüt is mutatott, ami jelzi, ha valakit épp lehallgatnak.
Snowden most egy újabb alkalmazással állt elő, ám ezúttal egy olyannal, amit ő maga készített. A Haven nevű, androidos eszközökre telepíthető alkalmazás lényege, hogy jelzi a felhasználó számára, ha valaki járt a szobájában vagy például a laptopjával babrált. Az alkalmazás amolyan biztonsági szenzorként funkcionál, egy olyan (például régebbi vagy olcsóbb) androidos készülékre érdemes telepíteni, amelyet kifejezetten erre a célra szánunk, nem elsődleges mobilként szeretnénk használni.
Ha a laptopot otthon, az irodában vagy egy hotelszobában hagytuk, akkor elég csak rátenni ezt az androidos készülékünket, amelyre a Havent telepítettük. Ha egy szobát figyelnénk meg vele, akkor egy polcra tehetjük, ha csak hangra vagyunk kíváncsiak, akkor elég eldugni valahova a helyiségben.
Amikor a Haven appal felszerelt mobil szenzorai mozgást, arra utaló fényviszony-változást vagy hangot érzékelnek, akkor aktiválja magát a biztonsági megfigyelő rendszer. Az app fotókat készít és hangot is rögzít, majd ezeket az információkat továbbítja a felhasználó másik (rendszeresen, elsődlegesen használt) telefonjára.
Apró érdekesség: az üzenetet épp a fent már említett Signal nevű alkalmazáson küldi el – természetesen titkosítva –, amit Snowden is használ.
Snowden 2013 óta nem használ mobiltelefont, amire a szivárogtatás miatt érthető módon jó oka van. A Haven nyílt forráskódú app, így azt bárki felhasználhatja, módosíthatja vagy épp továbbfejlesztheti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.