Tech MTI 2017. december. 21. 16:33

A Szaturnusz egyik holdján keresné az élet lehetőségét a NASA

Egy másik projekt szerint egy üstökösből gyűjtenének mintákat.

Bemutatta a következő évekre tervezett missziós projektjeit a NASA. Az amerikai űrügynökség két projektet választott ki a 2020-as évekre, egy a Szaturnusz Titán nevű holdjához, a másik egy üstököshöz indulhat. Végül az egyik projektet fogják ténylegesen megvalósítani. 

Az űrügynökség közlése szerint a Dragonfly nevű projekt keretében egy különleges drón lehetséges leszállópályát keres a Titán felszínén. Tucatnyi helyen fog leszállni, hogy mintát gyűjtsön. Megvizsgálja a felszín összetételét és azt, hogy lehetséges-e az élet ezen a holdon. Legutóbb a Cassini űrszonda vizsgálta a Szaturnuszt, annak gyűrűit és holdjait. 

A Ceasar nevet viselő misszió a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstökös magjából tervez mintát hozni a Földre. Legutóbb az Európai Űrügynökség (ESA) Rosetta nevű űrszondája vizsgálta az üstököst. Philae nevű leszállóegysége bár megérkezett a felszínre, a kapcsolat megszakadt vele. A Ceasar feladata, hogy megvizsgálja az üstökös jelenét és múltját.

"Ez egy hatalmas lépés a következő bátor küldetés felé. Izgalmas kutatások ezek, amelyek Naprendszerünk néhány legfontosabb kérdésére keresik a választ" - fogalmazott Thomas Zurbuchen, a NASA munkatársa. 

A két missziót 12 javaslat közül választották ki, mindkettő fejlesztését 2018 végéig finanszírozzák, majd az egyiket kiválasztják és azt valósítják meg.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.