A világ egyik legsikeresebb, leginnovatívabb cége az Apple. Üzleti stratégiájának fontos része a felvásárlás.
2017 végéig 94 felvásárlást hajtott végre az Apple a Crunchbase szerint. A kiszemelt cégek olyanok voltak, amelyek termékeit könnyen tudták integrálni sajátjaikba. Az Investopedia a közel száz felvásárlásból hetet emelt ki, talán ezek a legmeghatározóbbak.
Itt van mindjárt a legutóbbi nagy tranzakció, a zenefelismerő szolgáltatás, a Shazam felvásárlása – a részletekről itt olvashatnak. Pontosan még nem tudni, mit tesz majd vele az Apple, de elég valószínűnek tűnik, hogy integrálja majd egy jövőbeli iOS-frissítésbe.
Bár a Shazamért körülbelül 400 millió dollárt fizetett az Apple, messze nem ez volt a legnagyobb felvásárlásra fordított összeg. 2014 májusában ugyanis 3 milliárd dollárért vette meg a Beats Electronicsot. A Beatsnek fontos szerepe volt az Apple Music újratervezésében, és persze ott van még a Beats 1 internetes rádiócsatorna is. A felvásárlás azt is lehetővé tette, hogy az Apple Beats fejhallgatókat áruljon kiskereskedelmi üzleteiben és viszonteladóinál.
Az Apple történetének egyik igen érdekes felvásárlását Steve Jobs távozása előzte meg. Jobs ugyanis egy időre elhagyta az Apple-t, és megalapította a NeXT-et, majd 1988-ban meg is jelent az első NeXT komputer. Nem lett túl sikeres, körülbelül 50 ezer darabot szállítottak le belőle. 1997-ben az Apple 429 millió dollárért és 1,5 millió Apple-részvényért vásárolta meg a NeXT-et, és Steve Jobs is visszatért a céghez. Az akvizíció után a NeXT szoftvere integrálódott az Apple hardvereibe, hogy megszülessen az, amit ma úgy ismerünk: OS X és iOS.
2013 novemberében 345 millió dollárért vásárolta meg az Apple a 3D mozgásérzékelőket gyártó izraeli PrimeSense-et. Ez a cég készítette a mozgáskövető szoftvert, amelyet a Microsoft Kinect érzékelő is használ az Xbox 360 játékrendszerben. A felvásárlás után kissé homályos volt, hogy mi a célja az Apple-nek ezzel a tranzakcióval, azonban minden világos lett, amikor 2014-ben napvilágot látott az itSeez3D nevű iPad app: 3D modellek készítését tette lehetővé CAD programok és a 3D nyomtatás számára. Többen is úgy vélik, hogy ez a technológia szorosan integrálódhat a jövőbeli iPadekbe.
Ugyancsak 2013-ban vásárolta meg az Apple a Novauris nevű beszédfelismeréssel foglalkozó céget – a Siri technológiáját akarták javítani. Bár e vállalat neve nem annyira ismert, mint mondjuk a Beats Electronicsé. az viszont sokat elárul róla, hogy alapítói világhírű beszédkutatók, akiknek a nevéhez olyan termékek köthetők, mint a Dragon Systems vagy a Dragon NaturallySpeaking.
Az EMagic még 2002-ben került az Apple birtokába, 30 millió dollárért. Ez a cég LogicPro nevű zenei szoftverével vált ismertté. Az Apple az akvizíció után fejlesztette ki a GarageBandet, amellyel nemcsak készíteni, hanem rögzíteni és megosztani is lehet zenéket. Ott van azután a Siri, az Apple digitális asszisztense, amelyet eredetileg a Siri Inc. fejlesztett ki, méghozzá az éttermek számára az asztalfoglalások segítésére. 2010-ben vette meg az Apple, és az „új” Siri az iPhone 4s-ben debütált. Azóta minden iPhone-ban, sőt az Apple okosóráiban is megtalálható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.