Tech hvg.hu 2017. december. 02. 10:18

Nem vicc, ez az asztal tudja, ha ön bort iszik mellette

Dán kutatók egy olyan asztal készítettek, amelyik „megmondja”, mit isznak a körülötte ülők, és még megfelelő zenét is játszik ehhez.

A CIID (Coppenhagen Institute of Interaction Design) szakemberei a gépi tanulás egy szórakoztató, akár a mindennapokban használható módszerét próbálták érzékeltetni, amikor elkészítették a Classyfier nevű okosasztalt.

Az asztal abban különleges, hogy kitalálja, mit isznak mellette, és annak megfelelő hangulatú zenét szolgáltat. Mindehhez az italozás jellegzetes hangjait, például egy dobozos vagy egy üveges sör kinyitását vagy a borospoharak összekoccanását veszi fel a mikrofonjával, és összehasonlítja egy előre felvett zajkatalógussal. Ha egyezést talál, már kezdődhet is a zenelejátszás.

CIID

Háromféle kategóriát tud megkülönböztetni: forró italok, sör vagy bor, úgyhogy aki kólát inna, az ne számítson kólához illő muzsikára.

CIID

Az ötlet jópofa, de egyelőre kereskedelmi változat még nem lesz a Classyfierből. Egy prototípusról van ugyanis szó, és a fejlesztői most más projektekkel vannak elfoglalva. Az persze nincs kizárva, hogy valamikor visszatérnek asztalukhoz, és továbbfejlesztik, mert biztosan lenne rá kereslet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.