Tech hvg.hu 2017. november. 15. 16:01

Kinek és mitől kell félnie leginkább a neten? Itt a Kaspersky friss jelentése

Amellett, hogy továbbra is egyre csak épülnek a gépeinket zombivá tévő botnetek és gyakoriak a túlterheléses támadások, megjelentek új tényezők is, mint például az online játékok és az új pénzügyi szolgáltatások elleni támadások – derül ki a Kaspersky Lab legfrissebb, idei harmadik negyedévet összegző jelentéséből.

A kiberbiztonsági vállalat legutóbbi vizsgálódása során 86 országban észlelt támadást, a harmadik negyedévben már 98 ország volt érintett. A leggyakrabban megtámadott országok toplistája is változott az előző negyedévhez képest, a sorrend a következő: Kína, USA, Dél-Korea, Oroszország, Nagy-Britannia, Hollandia, Hong Kong, Németország, Franciaország, Kanada. A vizsgált időszak támadásainak 93,56%-a zajlott ezekben az országokban. Franciaország és Németország Ausztráliát és Olaszországot váltotta.

A most megfigyelt vehemencia mértékét tekintve újdonságot jelentenek a kriptovaluták kibocsátói elleni rohamok: egyre több támadás érintette az Initial Coin Offering (ICO) platformokat. Az ICO célja, hogy közösségi finanszírozási alapon szervezzen olyan embereket, akik hajlandók már a kriptovaluta kibocsátása előtt vásárolni belőle valamennyit, az így befolyó pénzösszegből pedig a fejlesztő lefejleszti az újfajta kriptopénznemet. Mivel az ezek alapjául szolgáló blockchain technológia – melyről itt olvashat, és érdemes is olvasnia – lehetővé teszi a tranzakciók biztonságos lebonyolítását, az ICO-k egyre népszerűbbek. És éppen a gyors terjedés miatt vannak kockázatok is: népszerűségük és kriptodevizák növekvő forgalma miatt az ilyen platformokat gyakran ostromolják, főként DDoS támadással. Az ilyen támadások célja a szolgáltatások megbénítása, vagy egy nagyobb támadás során zavaró manőverek elindítása.

Kifinomult módszerekkel lőnek mindenre, ami népszerű

Az áldozatok között új iparágak szereplői is feltűnnek: különösen sok támadást tapasztaltak az online játékok ellen, többek között feltörték a Final Fantasy, a Blizzard Entertainment, az American Cardroom és az angol nemzeti lottó felületeit.

A kiberbűnözők a módszereikben is egyre kifinomultabbak: a harmadik negyedévben volt például olyan botnetes támadás, melynek során csak legális Android-alkalmazásokat használtak.

"A szórakoztató- és a pénzügyi szolgáltatások – az olyan vállalkozások, amelyeknél különösen fontos a folyamatos elérés – mindig is kedvelt célpontjaik voltak a DDoS-támadásoknak. Ugyanis az ilyen szervezeteknek nemcsak pénzügyi veszteséggel jár egy szolgáltatás-kiesés, hanem jelentős reputációs kockázatot is okozhat, aminek a legrosszabb következménye a felhasználók elfordulása a versenytársakhoz. Épp ezért talán nem is meglepőek azok a támadások, amelyek a sokmilliós felhasználóval rendelkező online játékok ellen irányulnak" – magyarázta a jelentés kapcsán Kirill Ilganyev, a Kaspersky Lab DDoS-védelmi részlegének vezetője. A szakember szerint az viszont meglepő, hogy rengeteg cég még mindig nem fordít kellő figyelmet a védelemre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.