Implantátummal nyerhetik vissza hallásukat a siketek. A technológia az orvosok szerint meglehetősen nagy hatékonysággal működik. Ám a siketek közül nem mindenki gondolja úgy, hogy szükség van rá.
Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője az M1 szombat reggeli műsorában beszélt a technológiáról, melynek lényege, hogy a belső fülbe elektródát vezetnek, amely elektromos impulzusokkal adja vissza a hallást. A műsorban elhangzott: ez sokak számára lehet érdekes, ugyanis mintegy 60 ezer siket él Magyarországon, de ennél jóval több embernek van súlyos halláskárosodása.
Az implantátumnak három fő része van, az elektróda, a hozzá kapcsolódó belső processzor és a külső egység, amely a hangokat elektromos jellé alakítja. És elég jó hatékonysággal működik: a cochlearis implantátum (CI) a betegek 95-98 százalékánál hatásos.
A siketek közül azonban nem mindenki értékeli ezt. Amerikai érdekvédelmi szövetségük például már hosszú évek óta azt vallja, a siketséget nem kell "meggyógyítani", ugyanis nem fogyatékosság vagy hiba, hanem egyszerűen csak másféle életstílust igényel – ami azonban másságával együtt is ugyanolyan értékes tud lenni, mint a hallóké. A technológia ellenzői azt is hangsúlyozzák, hogy a súlyos halláskárosodással élők a műtét hatására elveszthetik maradék hallásukat is, az új pedig klasszikus értelemben nem lesz olyan minőségű hallás, mint a nem siketeké.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.