Szeptember első napján életbe az az uniós előírás, amely határozott korlátot szab a megvásárolható porszívókra. A határértéket nagyon sokan benézik. Azt sem árt tudni, hogy az előírás nem vonatkozik mindenféle készülékre.
Közel két éve lépett életbe az az EU-s előírás, miszerint 1600 wattnál nagyobb teljesítményű porszívót nem lehet forgalomba hozni az Európai Unióban, idén szeptembertől pedig 900 wattban maximalizálják a motor áramfelvételét. A szabályozásban érintettek a háztartási és professzionális felhasználásra szánt általános porszívók is, de nem vonatkozik például a csak akkumulátorról üzemeltethető készülékekre, illetve az itthon is egyre többek által kedvelt robotporszívókra sem.
Sokan rossz számot néznek
Fontos, hogy a korlátozás a készülékek motorjának maximális áramfelvételére vonatkozik, ami nem azonos a szívóteljesítménnyel. A MediaMarkt tapasztalatai szerint ebben még kevésbé tudatosak a vásárlók, kevesen tudják, hogy a motorteljesítmény a motor maximális áramfelvételét jelenti, míg a szívóerő a porszívó fejénél mért szívóerő mértéke. A nagyobb motorteljesítmény nem feltétlenül jelent magasabb szívóerőt.
A direktívában foglalt módosítások a készülékek por-visszabocsátási osztályozását is érintik, szeptembertől ugyanis ez az érték nem haladhatja meg az 1%-ot. Ez a mutató azt jelzi, hogy a készülék mennyi port bocsát ki a szobában a takarítás során, és hogy mennyire képes az allergén anyagokat kiszűrni, mint például a finom por és atka. A műszaki áruházlánc szerint a vásárlók körében ez még kevésbé jelentős szempont a porszívóválasztás során, pedig az egyes modellek között óriási különbségek lehetnek. A porszívózás során a lakás levegőjébe visszakerülő nagy mennyiségű finom por jelentősen képes rontani az ott élők életminőségét, egészségi állapotát – és nem csak az allergiásokét.
Porszívóválasztás kapcsán a tendencia ma még azt mutatja, hogy a vásárlók inkább még az energiatakarékosság, és praktikussági szempontok alapján választanak. Ilyen a porszívó helyigénye, súlya, a porzsák mérete, mekkora a takarítandó terület, van-e kisállat, valamint hogy keménypadlón vagy szőnyegen porszívózunk-e.
Érdemes motorost választani
Ma már vannak olyan, ciklontechnológiával működő, itthon is széles körben elérhető porszívók, amelyek tisztább levegőt fújnak ki, mint a szoba eredeti levegője, amiben porszívózunk. Ezek a készülékek relatíve alacsonyabb motorteljesítménnyel is nagyobb szívóteljesítményt adnak, ami nem csökken az idő előrehaladtával.
A különböző padlófelületek minél hatékonyabb tisztítására a gyártók is többféle szívófejet alakítanak ki, de az így alkalmazott technológia is nagyban befolyásolja a porszívózás eredményét. A legjobb hatás érdekében érdemes motoros fejjel szerelt porszívót választani, mert ez a szívócsőbe söpri a koszt, nem csak egyszerűen fölé helyez egy szívónyílást, ami vagy felkapja a szennyeződést, vagy nem. A motorizált szívófejek így sokkal mélyebbre tudnak hatolni a szőnyegben, hogy eltávolítsák a mélyen lerakódott port és állatszőrt, a kemény padlókról pedig ez teszi lehetővé, hogy jóval hatékonyabban szedjék fel a finom port, mint a hagyományos porszívók.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.