A hasnyálmirigyrákot nagyon kevesen élik túl, ugyanis a tünetei döntő többségben csak előrehaladott állapotban jelentkeznek. Egy szemvizsgáló alkalmazás viszont hamarabb szúrhatja ki az egyik fő tünetet, és ezzel növelheti az esélyt a túlélésre.
A hasnyálmirigyrák az egyik olyan daganatos megbetegedés, amelyet rendszerint csak későn vesznek észre, ezt a statisztikák is igazolják: az elmúlt öt évben csak a betegek kilenc százalékát tudták meggyógyítani. Sok módszerrel próbálnak tenni az ellen, hogy ne csak a betegség előrehaladott stádiumában vegyék észre, és a Washington Egyetem szakemberei szerint megvan az olcsó és egyszerű megoldás: egy mobil alkalmazás.
A BiliScreen alkalmazás a bilirubin, vagyis epefesték szintjét méri fel, de nem a vérben. A vérvételnél ugyanis sokkal egyszerűbb és olcsóbb a szemfehérjét vizsgálni, és erre elég az app, illetve egy papírból készült szemüveg is, ami különböző színekkel kalibrálja az alkalmazást.
Az app a szemfehérje sárgulását figyeli, ami a hasnyálmirigyrák korai stádiumában szinte észrevehetetlen szintű, de a bilirubin-szint növekedésével elindul a sárgulás. Amikor szabad szemmel látható a sárgulás, akkor már késő, a hasnyálmirigyrák előrehaladott stádiumban van.
Az app rögtön jelez, ha minimális sárgulást észlel, ami egyébként a májgyulladás jele is lehet. Az alkalmazáshoz egyébként fejlesztettek egy VR-szemüveghez hasonlító szemüveget, amelyben el lehet helyezni a telefont, hogy kiszűrjék a külső fényeket, így még pontosabb legyen az alkalmazás vizsgálata.
A washingtoni szakemberek a szeptemberi Ubicomp 2017 konferencián mutatják be nagyközönség előtt az alkalmazást.
A hasnyálmirigyrák kimutatásával kapcsolatban évekkel ezelőtt volt már egy nagyszerű felfedezés, amit egy 15 éves fiúnak köszönhet az orvostudomány.
Ha értesülni szeretne, amikor letölthetővé válik az új alkalmazás, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.