A NASA egyszer elhalasztotta az InSight küldetését, de most már hivatalos: 2018 májusában útjára indul a szerkezet, ami a Marson szerzett adatokkal a Földről is mesélni tud.
A marsjáró Curiosity már több mint kétszer annyi ideje vizsgálódik a vörös bolygón, mint tervezték, 2020-ban utánaküldik az utódját is, de most hivatalossá vált, hogy jövőre is izgulhatunk egy felfedező eszközért. A NASA ugyanis bejelentette: 2018 májusában útjára küldik az InSight névre keresztelt robotot, ami nem járkálni fog a Marson, hanem egy helyben, a bolygó egyenlítőjének közelében vizsgálódni.
Az InSight céljára ugyanis a neve is utal: a Mars belsejét fogja kutatni, az adatokkal pedig érdekes módon a Földről is többet tudhatunk meg. A mi bolygónk ugyanis hasonlóan sziklás alapú, mint a Mars, csakhogy az elmúlt 3 milliárd évben sokkal többet változott a Föld belseje, mint a vörös bolygóé. Utóbbin tehát még lehet találni olyan jeleket, amelyek a mi planétánk fejlődésére is utalhatnak.
Landolás után – ennek tervezett időpontjáról egyelőre nincs információ – pár hétbe telik majd, hogy az InSight "kibontsa" két napelemes paneljét, ami ha működésbe lép, kezdődhet a munka.
Két fontos eszköz végzi a munka legnagyobb részét:
- Egy szeizmométer, amit a francia űrügynökség, a CNES dolgozott ki amerikai, brit, svájci és német kutatókkal közösen. Ez olyan apró mozgásokat is észlel, mint a hidrogénatom átmérőjének a fele, a szeizmikus hullámok pedig sok adatot biztosítanak majd a bolygó belső rétegeiről.
- Egy német fejlesztésű hőérzékelőt is munkába állítanak majd, ezt várhatóan 3 méter mélyre tudják fúrni, ami elegendő a bolygó belsejéből érkező energiák mérésére.
Ezen kívül lesz még egy Föld és Mars közötti rádióhullámos kísérlet, ami a Mars forgásáról szolgáltatna az eddiginél pontosabb információkat.
A misszió indítását egyébként 2016 márciusára írták ki, de halasztani kellett, ugyanis a szeizmométer szenzorait védő konténerben szivárgást észleltek, pedig a vákuumos hatás elérése kulcsfontosságú. A hibát kijavították, a NASA emberei most már biztosak a sikeres indításban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.