Tech Papós Tamás 2017. augusztus. 14. 20:01

Minden évben "énekkel" köszönti fel magát születésnapján a Marson járó magányos robot

Már több mint öt éve kutatja a Marsot az eredetileg csak két esztendőnyi munkára szánt robot, a Curiosity. Ezen a videón láthatja, miként köszönti fel magát a magányos eszköz a “születésnapjain”.

2012 augusztus 5-én landolt a Marson a Curiosity, amelynek egy új változatát majd 2020-ban küldik utána. A vörös bolygót vizsgáló robot csaknem 900 kilogrammjával és 3 x 2,8 méteres méretével a legnagyobb mobil kutatóeszköz, amelyet eddig a Marsra küldtek – és egyben a legmagányosabb robot az egész világon. Éppen ezért úgy tervezték, hogy fel tudja magát köszönteni a “születésnapjain”, vagyis a sikeres vörös bolygóra szállása évfordulóin.

Ehhez a fejlesztők a robot mintaelemző egységét használják fel, amely különböző frekvenciákon vibrál a talajminták mozgatásához. A programozóknak tehát csak be kellett állítani, hogy minden év augusztus 5-én a frekvenciák egy születésnapi dalt utánozzanak. Ötször “énekelte” el a Curiosity, az alábbi videón 1:19-től láthatja és hallhatja, milyen volt az egyik ilyen alkalom.

A Curiosity öt év alatt közel 17 kilométert tett meg, több százezer fotót küldött a NASA-nak, az amerikai űrügynökség pedig ezekből a felvételekből az ötödik évfordulóra készített egy timelapse videót, amely bemutatja a marsjáró eddigi útját.

A Curiosity öt éve az Aeolis-hegy közelében landolt, és a hegy lábát elérve 2014-ben tette legfontosabb felfedezését: bizonyítékot talált a környező síkságon arra, hogy az ősi Mars tavaiban olyan körülmények uralkodtak, amelyek kedvezőek lehettek mikrobák számára – ha valaha létezett élet a vörös bolygón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.