Tech hvg.hu 2017. augusztus. 24. 13:00

Így kiderülhet, hogy tényleg fertőtlenítette-e az orvosa a kezét

Egy mesterséges intelligenciával kiegészített kamera kifigyeli, valóban használják-e az orvosok és a nővérek a kórházak kézfertőtlenítő géljeit, csökkentve ezzel a kórházi fertőzések számát. Sajnos nem nálunk kísérleteznek ilyennel.

A Stanford Egyetem kutatói olyan kamerát fejlesztettek a kórházak számára, amelyik nagy bizonyossággal megmondja, hogy használnak-e az orvosok és a nővérek a kézfertőtlenítő gélt, amikor kórteremről kórteremre járnak. A technológia fontos szerepet játszhat a kórházi fertőzéses esetek csökkentésében.

A kutatók a gépi tanulást vetették be: egy kórterem bejáratát figyeltették a kamerával, ahol 170 megfordulóból csak 30 használta a gélt. A kamera így már „tudta”, mit jelent a kézfertőtlenítés. A tanulási időszak után 75 százalékos pontossággal ismerte fel, hogy ki használta a gélt. A kutatók szerint, ha ember figyeli ugyanezt, akkor csak 63 százalékos a pontosság.

Livestrong

A kísérleti program annyira sikeres volt, hogy a szakemberek most három kórházat is felszereltek ilyen kamerákkal, és egy évet szánnak arra, hogy figyeljék, valóban pozitív hatásuk van-e a kórházi fertőzések megelőzésében.

Persze a technológia arra nem alkalmas, hogy figyelmeztessen a kézfertőtlenítés elmulasztására, az általa rögzített információk azonban többféleképpen is felhasználhatók. Változtathatnak például a kézfertőtlenítők elhelyezésén (ha mondjuk egy adott helyen jobb volt a kézfertőtlenítés aránya), illetve hozzájárulhatnak a kórházi személyzet képzéséhez is, hiszen a kamerák arról is „képet adnak”, milyen gyakran használják helyesen a gélt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.