Tech Balogh Csaba 2017. július. 20. 09:01

80 nyelven fordít oda-vissza másodpercek alatt ez a zsebre vágható kis tolmácsgép

Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Külföldön járva bárkinek hasznos lehet az a Travis nevű eszköz, amely sokszor jól jöhet megbeszéléseken, de akár a MÁV-pénztárakban is elférne. Pillanatok alatt fordítja, amit hall, és ami számunkra külön jó hír: ismeri a magyar nyelvet is.

Szinte azonnali, hangos fordítást biztosít több mint 80 nyelv között, netkapcsolattal és offline is működik, és még telefon sem kell hozzá. Ez a Travis nevű készülék, melyre idén már 800 ezer dollár értékben vettek fel előrendelést a holland fejlesztők, és a cég meg is kezdte az első szállítmány kézbesítését.

A zsebre vágható eszköz gombnyomás után figyeli, hogy mit mondunk (vagy mit mond a velünk szemben álló fél), aztán gombnyomásra fordítja is, hangosan. Többórányi folyamatos beszélgetés a technológia jelenlegi állásával nem tűnik életszerűnek, de a Travis a legtöbb külföldi (nyaralós) szituációban segíthet. Illetve akár professzionális felhasználásra is alkalmasnak tűnik, például ha egy jegypénztárban vagy kórházban nem sikerül megtalálni a közös nyelvet. Sőt, akár egy üzleti megbeszélésen is jól jöhet. (Habár kizárólag erre hagyatkozva nem vágnánk bele egy milliós téttel rendelkező megbeszélésbe. De egy-egy félreértés tisztázására alkalmas lehet a készülék.)

A kütyü nyolcvannál is több nyelvet ismer, jó hír, hogy köztük a magyart is. Az összes nyelv közötti instant fordítás akkor áll rendelkezésünkre, ha van netkapcsolat – ami nem csak wifi lehet, a készülék mobilnetre is képes csatlakozni. (Éljen az EU-s noroaming.) Ha semmilyen netkapcsolat nem áll rendelkezésre, 20 nyelv bármelyik kombinációja között akkor is fordít a Travis.

Azzal a kütyü fejlesztői is tisztában vannak, hogy hasonló megoldások már léteznek egy ideje, telefonra telepíthető (sokszor ingyenes) alkalmazás formájában. (Itt talál egyet androidos telefonokra és iPhone-ra is.) Szerintük azonban praktikusabb a Travis használata, hiszen így a fordítás miatt nem merül a mobil aksija (illetve: lemerült mobil mellett is használhatjuk); sok appnál gyorsabb eredményt kapunk; és ami szerintük a legfontosabb: a Travist használva sokkal természetesebben tudunk kommunikálni. Hiszen az appoknál óhatatlanul is a telefonon kell tartanunk a fél szemünket, a megfelelő funkciókat nyomkodva, míg a Travis esetében egyetlen gombot kell nyomnunk a szöveghatárok jelzéséhez, így aztán odafigyelés nélkül is használható a kis eszköz. Ráadásul a telefonokkal ellentétben még csak nem is kell odatartani a száj elé ahhoz, hogy értse a beszélgetést.

A Travis hangosan is kimondja a fordítást, de kis képernyőjén szövegesen is megmutatja, ha valamiért szükség lenne rá. Szintén előnyei közé sorolják, hogy a háttérben legnépszerűbb fordítószolgáltatásokat is beveti, így mögötte a Google és a Microsoft fordítási képességeinek együttes ereje áll.

Travis

A szabadon és headsettel is használható készülék egy teljes feltöltést követően 12 órán át képes tolmácsolni. A fejlesztők azt mondják, minél többet használja valaki, annál többre lesz képes, hiszen a háttérben lévő algoritmusok (mesterséges intelligencia) folyamatosan tanul a felhasználó szokásaiból.

Az első szállítmány után a következőt idén szeptemberre ígérik. Az IndieGogón rendelhető kütyü 149 dollárba, azaz 40 ezer forintba kerül, szállítása ingyenes.

Valamivel drágább, de megér egy pillantást a Pilot nevű készülék is, amely két fülhallgatóból áll. Mind a két beszélő betesz magának egyet, és után a rendszer mindegyikőjüknek a saját nyelvén mondja a fülébe a másik mondatait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.