A stabilan működő kvantumszámítógépek egyelőre még nem készültek el, azt viszont már most tudni, hogy az informatika (ezzel együtt pedig az emberiség) számára forradalmat jelentenek majd.
Sokat lehet hallani arról a híradásokban, hogy az átlagos körülmények között működő kvantumszámítógépek az informatika szent grálját jelentik. Az elmúlt években az IBM, a Microsoft és a Google is ezen dolgozott – utóbbi 2015-ben jelentette be, hogy el is készült az első változattal –, emellett pedig a világ különböző kormányai is ennek kifejlesztésére fókuszálnak.
Az Egyesült Államok egyik kormányzati jelentése tavaly júliusban például azt javasolta, a kvantuminformatika kifejlesztése legyen nemzeti érdek, és biztosítsanak hozzá minél több forrást.
Eközben arról is sokat hallani, hogy a kvantumszámítógépek megváltoztathatják az emberiség jövőjét. A Forbes nemrég egy hatos listában szedte össze azokat a legfontosabb területeket, amiket érntene a változás.
1. Kiberbiztonság
Bármennyire is biztonságosnak tűnik ma egy rendszer, a kvantumszámítógépek megjelensével az egész világ egy pillanat alatt sérülékennyé válna. A jelenlegi titkosítás egyik alapja ugyanis, hogy még a modern számítógépeknek is rengeteg időbe telne a titkosítást feltörni – a kvantumszámítógépeknek azonban mindez meg se kottyanna. Emiatt a pénzügyi szektortól az egészségügyön át minden létező rendszer kiszolgáltatottá válna. A kutatóknak hála ugyanakkor már az újfajta titkosítást jelentő kvantumkódolás is a küszöbön áll. A beszámolók szerint a kvantummechanika sajátos tulajdonságainak köszönhetően egy ilyen módszerrel kódolt üzenetet senki sem tudna feltörni.
2. Mesterséges intelligencia
Mondanunk sem kell, hogy ilyen számítás kapacitás mellett a mesterséges intelligencia fejlesztése is órási lökést kaphat. Az óriási adatmennyiséget a gép egy pillanat alatt dolgozza majd fel, így a mesterséges intelligencia számára fontos tanulási folyamat jelentősen lerövidülne. A gép tapasztalatokból tanulna, épp úgy, akár az ember. Bár Stephen Hawking szerint ennek azért nem örülhetünk annyira.
3. Gyógyszerkutatás
Fénysebességre kapcsolna a betegségek gyógyítása is. A kutatóknak jelenleg hosszú időbe telik, mire a különböző anyagok betegségre, sejtekre gyakorolt hatását megvizsgálják, és még akkor sem biztos, hogy a végeredményből gyógyszer lehet. A kvantumszámítógépek mindezt a munkát rendkívül gyorsan végeznék el, sőt, a páciens génjeinek elemzésével a személyre szabott gyógyszerfejlesztés is lehetővé válna.
4. Időjárás és klímaváltozás
A gyógyszerkutatáshoz hasonlóan az időjárás-előrejelzést is jóval pontosabbá lehetne tenni, a kvantumszámítógépek ugyanis a jelenleginél precízebben tudnák kielemezni a meteorológiai adatokat. Az Egyesült Királyság meteorológiai szolgálata ezért már támogatta a fejlesztéseket, hogy később minél pontosabb előrejelzést adhassanak. A gépek ráadásul a jelenleginél jobb klímamodelleket állíthatnak fel, hogy elkerüljük a katasztrófát. Kérdés persze, hogy nem lesz-e késő, mire megépül.
5. Közlekedés
A fejlesztéseknek köszönhetően megszűnhetnek a közlekedési dugók és torlódások, a gép ugyanis az aktuális forgalomtól függően tudná kiszámolni, merre érdemes elindulni. Arról nem is beszélve, hogy a logisztika vagy a légiforgalmi irányítás terén is óriási használt lehet majd venni.
6. Problémamegoldás
A kvantumszámítógépet fejlesztő D-Wave szerint az eszközzel képesek leszünk összetett problémákat megoldani, olyanokat, amik már túlmutatnak a jelenlegi szuperszámítógépek képességein. Ennek oka, hogy az eszköz képes egyszerre több feladatot is elvégezni. Érzékletes példával élve: ha 50 millió könyv közül kellene megtalálni azt az oldalt, amelyiket valaki egy X segítségével megjelölt, az a kvantumgépnek nagyjából öt percébe telne. Egy jelenlegi gép viszont valószínűleg soha nem találná meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.