Tech hvg.hu 2017. július. 18. 11:01

Ezt a vizsgát kötelezővé tennénk az érettségin: pofonegyszerű játékkal kell felismerni a kamuhíreket

Rengeteg kamuhíreket ontó oldal létezik, tömegek átverését pedig csak úgy lehet megakadályozni, ha a netezőknek megtanítjuk, hogyan különböztessék meg a valódi és kitalált híreket. Erre jó példa ez a Tinder-szerű játék.

Hoaxot az érettségibe! – ez az ötlet rendre eszünkbe jut, amikor azt látjuk a Facebookon, hogy ismerőseink egyértelműen kamuhíreknek dőlnek be és azokat meg is osztják. Egy korábbi cikkünkben ezért mutattuk be, hogy melyek azok a magyar átverős híroldalak, amelyeknek soha semmit nem szabad elhinni, és az a listát azóta is rendszeresen frissítjük.

Ez persze csak az első lépés, a legjobb az lenne, ha tanítanák – és akár vizsgát is kellene tenni belőle –, hogy miként kell észrevenni a kamuhíreket (vagy éppen igaziakat, amelyek már régiek, de valamiért újra előkerülnek, ezzel pedig félrevezetik a netezőket). Kamuhírekkel akár egy elnökválasztást is el lehet dönteni, a Facebookot meg is vádolták azzal, hogy az Egyesült Államokban ezt meg is tette.

Mindezek miatt tetszik nekünk az American Egyetemen fejlesztett játék, a Factitious, amely úgy néz ki és úgy is működik, mint a világ legnépszerűbb társkereső alkalmazása, a Tinder. Itt viszont nem profilok, hanem hírek jelennek meg, olykor igaziak, olykor pedig kamu cikkek. A bal oldali piros ikonra kattintva arra tippelhetünk, hogy kamu a hír, a jobb oldalival pedig arra, hogy valódi hír.

hvg.hu

Akár igaz, akár nem, és akár jól tippeltünk, akár nem, mindig megjelenik az eredmény, valamint a cikk forrása, és rövid indoklás, hogy miért igazi vagy kamu az adott hír. Játékosan tanulható tehát a hírek szűrése, zseniális ötlet.

hvg.hu
hvg.hu

Ezen az oldalon csak angol nyelvű hírekkel lehet játszani, de a magyar kamu híreket is érdemes figyelni a Facebookon, és ide kattintva elolvashatja, hogy mit kell tenni olyankor, ha ilyeneket talál a közösségi oldalon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.