Tech hvg.hu 2017. július. 12. 13:00

Hajoljon jobbra vagy guggoljon le, és a számítógép megérti, hogy mit csinál

Ígéretes kutatások vetik előre, hogy a jövő számítógépeivel akár mozdulatokkal, testbeszéddel is kommunikálhatunk.

A testbeszéd gyakran sokkal őszintébb, mint a kimondott szó, persze nem feltétlenül ezért trenírozzák a komputert a mozdulatok megértésére a Carnegie Mellon Egyetem Robotika Intézetében. A szakemberek azt szeretnék, ha újabb kommunikációs lehetőségek nyílnának a számítógép és az felhasználók között.

Arra tanítják a gépeket, hogy azok képesek legyenek akár több személy mozdulatait is követni valós időben, s értsék, hogy mit jelentenek a különböző mozdulatok (beleértve az ujjakét is), sőt akár megjósolják, milyen irányba folytatódik a mozgás a következő pillanatban.

Carnegie Mellon Egyetem

Mindehhez a Panoptic Studio nevű kétemeletes, kupolás létesítményt szerelték fel 500 kamerával, s a számítógépnek 2D-ben kellett követnie a mozdulatokat. A szakemberekkel már többen is együttműködnek, de hogy még inkább kiterjesszék a közös munkát, még a vonatkozó kódokat is megosztották. Eredményeikről a július végi honolului CVPR 2017 konferencián fognak beszámolni.

Az ilyesfajta mozgásfelismerés különösen jól jöhet például a jövő önjáró autóiban, amelyek így tudnák, hogy valaki éppen lelépne az úttestre, de az olyan diagnózisok felállításánál is segíthetne, mint amilyen az autizmus vagy a depresszió.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.