Tudósok szerint több mint egymillió potenciális aszteroida van az űrben, ami a Földnek ütközhet, ám ezeknek ma csupán alig egy százalékát tudjuk beazonosítani. A műholdakban utazó SES és partnerei Stephen Hawking közreműködésével szeretnék felhívni a figyelmet a Föld sebezhetőségére.
Az aszteroida világnapot 2015 óta minden évben az 1908-as tunguszkai események évfordulóján, június 30-án rendezik meg. Szibéria szórványosan lakott területén bekövetkezett robbanás közel 2 000 km²-nyi erdős területet tarolt le. A pusztítást nagy valószínűséggel egy becsapódó égitest okozta. Tavaly az ENSZ a világnapot edukációs világnappá nyilvánította, hogy felhívja a figyelmet az aszteroidák fontosságára.
A műholdakat üzemeltető SES közlése szerint a programsorozatban részt vállal az Európai és a Japán Űrügynökség (az ESA és a JAXA), valamint az amerikai NASA is, csakúgy mint számos üzleti és médiapartner, például a Discovery Channel, amely egyedüli módon erre az alkalomra készített különkiadással készül június 30-ára. Ezek az különleges közvetítések több mint 700, az aszteroida világnaphoz kapcsolódó eseményt fednek majd le 190 országban. Az Asteroid Day LIVE a hatórányi luxembourgi adáson és az ESA, a JAXA, valamint a NASA közreműködésével készülő élő közvetítések mellett többórányi nemzetközi műsorral is várja a nézőket, hogy globális párbeszédet alakítson ki a legfontosabb aszteroidákkal kapcsolatos küldetésekről, továbbá az új felfedezésekről a témában jártas tudósokkal és szakértőkkel, köztük Stephen Hawkinggal is.
Az Asteroid Day LIVE közvetítése lesz az első 24 órás élő adás, amit a Luxembourgban található Broadcasting Centre Europe (BCE) az RTL City-székházból sugároz. Az esemény házigazdája a kiváló brit fizikus és szerző, a BBC kommentátora, Brian Cox professzor lesz, aki a stúdióban és világszerte neves űrhajósokkal, tudósokkal, technológusokkal, illetve kutatókkal beszélget majd a planetológia világából.
A programokat a SES műholdas hálózata juttatja el számos helyi adón keresztül világszerte a háztartásokba (a keleti 19,2-es orbitális pozícióban elhelyezkedő Astra 1L műholdon keresztül), de az élő adást interneten, az aszteroida világnap honlapján is lehet követni. A nap műsorfüzetét itt találja.