Emlékeznek a 22 éves informatikusra, aki egy olcsó megoldással állította meg a világ eddigi legnagyobb kibertámadását? A jutalmat nem tette zsebre – szó szerint, és sajnos átvitt értelemben sem.
Már javában tombolt a világ eddigi legnagyobb kibertámadása, a WannaCry, amikor egy 22 éves informatikus mindössze 3028 forintból, véletlenül megcsinálta a zsarolóvírus lekapcsológombját – a fiatal szakember történetéről itt olvashat bővebben.
Marcus Hutchins, róla van ugyanis szó, megkapta a jutalmát: a kiberbiztonsággal foglalkozó HackerOne 10 ezer dollárral (kb. 2,7 millió forint) jutalmazta. Ezt nem tette zsebre, ugyanis a nagy részét négy jótékonysági szervezetnek ajánlotta fel, a maradék pénzt pedig kiberbiztonsággal foglalkozó könyvekre fordította, és rászorulóknak adományozta.
Azonban volt még egy hatása a hőstettnek, amit szintén nem tett zsebre – átvitt értelemben…
A WannaCry lekapcsológombjával híres lett, és a bulvárújságírók is megtalálták – szó szerint – írja az IFLScience. Kiderítették ugyanis, hogy hol lakik, pénzt ajánlottak az ismerőseinek, hogy a barátnője elérhetőségét megkapják, stb. A magánéletét megsértve káosz lett az informatikus mindennapjaiból, miután egy brit bulvárlap az elérhetőségét is közzétette, Marcus Hutchins ezért a költözést fontolgatta.
Még rosszabb lett a helyzet, amikor sok követője javasolta: derítsenek ki hasonlókat az újságírókról, hogy bosszút álljanak. Az informatikus ezután nem győzött érvelni az ötletet támogatóknak, hogy ne csináljanak ilyet, hiszen ő már csak tudja, hogy ez milyen rossz, nem kívánja senkinek.
Vélhetően nem erre számított a nagy felfedezés után.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.