Tech hvg.hu 2017. május. 11. 08:01

Újra felszállt a 92 méteres gigantikus léghajó – fotók

Tavalyi balesete óta szerdán este először emelkedett a levegőbe a világ leghosszabb légi járműve.

Tavaly augusztusban szállt fel teljes civil pompájában először az eredetileg katonai célokra tervezett, de kereskedelmi célokra átalakított Airlander 10. Az angliai RAD Cardington légibázisról startoló léghajó első tesztrepülése jól sikerült – videó is készült róla –, a másodikon azonban már némi komplikáció lépett fel: leszállás közben a földhöz csapódott.

A repülő szerkezet ezután visszatért a hangárba, ahol a Hybrid Air Vehicles széles körű javítási munkálatokat végzett rajta. A javítás után az Airlander 10 magyar idő szerint szerdán délután szállt fel újra. A repüléshez kiadott engedélynek megfelelően a 17:28-tól 20:20-ig tartó háromórás útja során a gépezet nem távolodott el 25 km-nél messzebbre a légibázistól, és nem emelkedett 4000 lábnál (kb. 1,2 km) magasabbra a levegőben.

Twitter / @mrmarksteel
Hybrid Air Vehicles
Hybrid Air Vehicles
Hybrid Air Vehicles
Hybrid Air Vehicles
Hybrid Air Vehicles

Ha azt hiszi, hogy a léghajózás letűnt korokat idéző hóbort, akkor téved. Ahogy a zeneipar kezdi ismét felfedezni a bakelitet, úgy éledt újra az elmúlt években a léghajózás iránti érdeklődés is. A régiesnek ható konstrukciónak még a XXI. században is igencsak lennének előnyei.

Ha érdekli a léghajózás világa, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?