Tech László Ferenc 2017. április. 29. 14:30

OLED, SUHD, QLED: jönnek az újfajta tévék, a Samsung mostantól négy másik betűre esküszik

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A tévés fronton LCD-ben utazó Samsung egy újabb betűszót állít hadrendbe az egyre népszerűbb OLED ellen. Az ő megoldásukat QLED-nek hívják, de igazából semmi köze a LED-hez, csak némi trükközés van mögötte. Megnéztük, melyik technológia mit tud.

Néhány éve szinte csak LED-tévés hirdetésekkel voltak tele az elektronikai láncok újságjai. Ez részben átverés volt, hiszen nem valódi LED-es készülékek, hanem csak LED háttérvilágítással rendelkező LCD televíziók voltak akkor a piacon. Ezeket a jó öreg folyadékkristályos termékeket elsőként az LG próbálta meg nyugdíjba küldeni, még pedig az OLED technológia révén, ami már valódi LED, tényleg nagyon menő és semmi köze az LCD-hez.

Néhány évvel ezelőtt a nagy rivális Samsung is kísérletezett az OLED-del, de nekik nem jött össze a dolog. Így aztán a Samsungnál maradt a régimódi LCD-s termékskála, csak egy kicsit továbbdolgozták, és így az SUHD betűszó mögé bújtatták. Idén történt egy csere, és már QLED-nek hívják a Samsung felsőkategóriás tévéit. A technológia közérthető bemutatása előtt azt azért eláruljuk, hogy a dél-koreai gyártó most is megismétli a néhány évvel ezelőtti LED-es trükközést.

A Quantum csendje

A QLED televíziók ugyanis még mindig olyan LCD készülékek, melyek LED-es háttérvilágítással rendelkeznek. Az elnevezésben szereplő Q betű a gyártó által már évek óta használt, idénre pedig továbbfejlesztett Quantum Dot megoldásra utal. A QLED működésre roppant egyszerű: leghátul, illetve oldalt találhatók a LED fényforrások, melyek fénye áthalad egy nanométeres kvantumpontokkal megszórt filmen, ez előtt pedig változatlanul egy LCD réteg található. A rivális OLED esetében nincs semmilyen háttérvilágítás, hanem az egyes képpontok maguktól adnak ki fényt, ha az elektronika feszültséget kapcsol rájuk.

László Ferenc

Laikusként is érezhető, hogy a pixelszinten kapcsolgatható (és ezáltal a plazmára hasonlító) OLED technológia kifinomultabb, mint a régimódi LED-es háttérvilágításra épülő, és csak zónánként változtatható fényerejű LCD. Ez bizony így is van, és kontrasztarány tekintetében az OLED mindent visz: a fekete teljesen fekete és nem sötétszürke, a fehér pedig hófehér.

A Samsung tehát ebben nem tudna nyerni, ezért nem is erre, hanem a fényerőre helyezi a fő hangsúlyt: míg az OLED maximum 1000 nitre képes, addig a QLED-nél 2000 nitnél van a plafon. Magyarul, ha nappal felhúzott redőnyök mellett tévézünk, akkor a QLED-del jobban járunk, és a nagy dinamikatartományú HDR tartalmak fogyasztása esetén is van némi előnye a QLED-nek. Megjegyzendő továbbá, hogy a rekordszéles színspektrumú QLED a maximális fényerő közelében is megtartja a színeket, míg az OLED-nél ilyenkor egy piros alma enyhén rózsaszínes árnyalatot kaphat.

Melyik a jobb?

Volt szerencsénk egymás mellett is tekinteni a Samsung 2017-es QLED tévéit, illetve a rivális LG enyhén álcázott tavalyi OLED modelljeit. Fényerő tekintetében nem is vitatjuk a QLED főlényét, ellenben képminőség tekintetében nem feltétlenül győzött meg bennünket a Samsung. Bár a cég képviselői állították, hogy a versenytárs készülékek nem lettek direkt lebutítva a demókhoz, mi azért élünk a gyanúperrel e tekintetben.

László Ferenc

A két technológia valós képességeivel kapcsolatban csak az első független összehasonlító teszteket követően láthatunk majd tisztán, de ha ténylegesen nem tupírozott a Samsung a mostani bemutatón, akkor nagyot üthet a QLED. Azt viszont már most bátran állíthatjuk, hogy nem teljesen szemből, hanem kicsit oldalirányból nézve – ami azért reális forgatókönyv a mindennapok során is – az OLED még mindig jobb képet ad, mint a QLED.

Optimalizáció

A tavalyi SUHD tévékhez képest a Samsungnak hatékonyan, bár egyelőre ismeretlen mértékben sikerült csökkentenie a fogyasztást, így a QLED elvileg kevesebb energiát kér, mint egy főleg a világos tartalmak megjelenítésekor sokat fogyasztó OLED. Ugyancsak sikerült csökkenteni a tévék tükröződését, vagyis a képernyőn már kevésbé zavaró a nappali bútorainak szellemképe. Idéntől új anyagokat használnak a már említett kvantumpontok gyártásához, és a kadmiumtól már teljesen megvált a gyártó. A cég erre komoly fegyvertényként tekint, mert 2018-tól az EU-ban már nem lehet kadmiumos termékeket forgalmazni, és egyes riválisai e tekintetben lemaradásban vannak. (Például az LG és a Sony kínálatában is vannak még kadmiumos modellek, a kínai gyártók zöme pedig eddig egyáltalán nem foglalkozik az EU-s előírásokkal.)

László Ferenc

Mikor és milyen áron?

A QLED technológia már a boltokban van, a Q7-es, Q8-as és Q9-es sorozatú új Samsung tévék képében. A sík és ívelt változatban, de már 3D nélkül támadó QLED modellek 49-88 colos méretben készültek, és mivel prémium szegmensről van szó, 700 ezer forinttól indul a hazai árazás. Kérdésünkre a Samsungnál elmondták, hogy nem kívánnak árversenybe bocsátkozni az OLED-del, tehát a vaállalat nem feltétlenül akár bemenni az LG aktuális árai alá.

Azt is megtudtuk, hogy a Samsung is kísérletezik egy az OLED-hez hasonló, egyesével világító pixeleket tartalmazó új technológiával, ennek kézzel fogható, pontosabban szemmel látható gyümölcse viszont várhatóan csak két év múlva tűnhet fel a színen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés