Az amerikai hadsereg az Iszlám Állam egyik búvóhelye ellen vetette be a "minden bombák anyját", ami 1,6 kilométeres körzetben mindent elpusztított. Pedig nem is becsapódáskor, hanem a föld felett történt a detonáció.
Szűk egy héttel ezelőtt jelentette be a Pentagon, hogy az amerikai hadsereg Afganisztánban, az Iszlám Állam egyik búvóhelye ellen vetette be az USA legerősebb, nem nukleáris bombáját. A szerkezetet nem véletlenül emlegetik "minden bombák anyjaként" (MOAB, Mother of All Bombs), darabja ugyanis 16 millió dollárba (kb. 4,6 milliárd forint) kerül, a detonáció pedig képes volt elpusztítani a dzsihadisták rejtekhelyeit, bunkereit és mély alagútrendszerét, valamint az ott felhalmozott nagy fegyver- és lőszerkészleteket. De hogy miért is ilyen pusztító ez a fegyver, arra az IFLScience keresett választ.
A beszámoló szerint a bomba súlya nagyjából 10,3 tonna, a hossza 9,2 méter, a robbanás ereje pedig 11 tonna dinamit erejének felel meg. Mindez a Pentagon leírása szerint óriási pusztítást tud okozni, ugyanakkor a hatása elmarad az amerikai nukleáris fegyverekétől. A B83-as termonukleáris bomba például 111 000-szer(!) pusztítóbb, mint a MOAB, és akkor a radioaktív sugárzás hatásairól még nem is esett szó. Ugyanakkor ez is elképesztően erős, a MOAB robbanása olyan, mintha a Richter-skála szerinti 6-os erősségű földrengés pusztítana.
A detonációt dinamit (80 százalék) és alumínium por (20) százalék keveréke, vagyis az úgynevezett Tritonal okozza. Az alumínium a TNT égését segíti, valamint a bomba jóval gyorsabban tudja elérni az extrém magas nyomást, mintha csak TNT-t tartalmazna.
A GPS-vezérlésnek köszönhetően a bomba nem becsapódáskor, hanem a levegőben, alig 1,8 méterre a célpont felett robban fel. Az így keletkező, gyorsan terjedő lökéshullám nemcsak a földet érve rombol, hanem onnan „visszapattanva” is képes kifejteni pusztító hatását. Ekkor a robbanás keltette „buborék” belsejében lévő légnyomás még magasabb lesz. Ennek köszönhetően a robbanás sugara nagyjából 1,6 kilométer volt.
Oroszország hasonló bombáját Father of All Bombs, azaz minden bombák atyjának keresztelték el. Robbanóereje állítólag 44 tonnányi TNT-nek felel meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.