Tech hvg.hu 2017. március. 15. 09:01

Bekeményít a kémkedőkkel szemben a Facebook

A Facebook mostantól megtiltja, hogy a felhasználók adatait megfigyelésre, kémkedésre használó programokat készítsenek a fejlesztők. Tavaly már találtak ilyet.

Tovább szigorít a felhasználók adatainak felhasználására vonatkozó előírásain a Facebook, hogy a jövőben semmilyen módon ne lehessen kémkedni a felhasználók iránt – számolt be róla a The Wall Street Journal. A döntést nem sokkal azután hozták Zuckerbergék, hogy a Wikileaks kiszivárogtatta, a CIA olyan programot fejlesztett, amivel bárkit lehallgathatnak, ugyanakkor állítják, a kettőnek nincs köze egymáshoz.

A Facebook ezúttal a fejlesztőknek írja elő – pontosabban tiltja meg –, hogy a felhasználók adatait a kémkedésre alkalmas eszközökben használják fel. A szigorítás ugyanakkor nem véletlen, korábban ugyanis volt olyan program, amiről kiderült, hogy megfigyelésre használják.

Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) tavaly októberben hozott nyilvánosságra olyan dokumentumokat, amelyekből kiderült, a Geofeedia nevű szoftver segítségével a rendőrök képesek voltak megfigyelni a 2014-ben és 2015-ben a Baltimore-ban és Fergusonban tüntető aktivistákat. A program ráadásul nemcsak a Facebookon, hanem a Twitteren és az Instagramon is gyűjtötte a felhasználók adatait.

A Facebook ezután (a Twitterhez hasonlóan) letiltotta a Geofeedia működését, és az érintett fejlesztőkkel is megszüntette a kapcsolatot. Zuckerbergék a mostani szabályváltozásban egyértelművé tették, hogy a közösségi oldal nem tűri az ehhez hasonló programok használatát. A legfontosabb kérdés azonban, hogy ezek betartását milyen módon tudják majd ellenőrizni.

A legutóbbi jelentések szerint 2016 utolsó negyedévében már 1,86 milliárd (havonta legalább egyszer) aktív felhasználó volt jelen a Facebookon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.