A DeepCoder nevű mesterséges intelligencia néhány másodperc alatt képes összerakni egy működő programot.
A nem is annyira távoli jövőben könnyen lehet, hogy már emberek sem kellenek ahhoz, hogy egy számítógépes program elkészüljön. A Microsoft és a Cambridge-i Egyetem kutatói olyan rendszert hoztak létre, ami képes volt alapvető programozási feladatokat ellátni.
A New Scientist beszámolója szerint a DeepCoder nevű fejlesztés lehetővé teszi, hogy bárki programokat írjon, anélkül, hogy ehhez megfelelő programozási ismeretekkel rendelkezne. A rendszer ugyanúgy dolgozik, mint ahogy a kezdő programozók is: más programok forráskódjából vesz ki egy-egy sort, hogy végül a megfelelő feladatra legyen képes az általa készített szoftver. Ennek köszönhetően a jövőben elég lenne csak megadni, hogy milyen programra lenne szükség, a DeepCoder pedig gyorsan el is készítené azt.
A mesterséges intelligencia használatának legnagyobb előnye, hogy az embernél jóval több kódban tud keresni, hogy a feladat megoldásához megtalálja a legmegefelelőbbet. Emellett egy listában rangsorolja, hogy az egyes kódrészletek mennyire voltak hasznosak a számára – így aztán minden feladatból tanul, és egyre jobb lesz a programozásban.
A fejlesztők szerint a DeepCoder jóval gyorsabban végzi el a feladatát, mint az elődei. A tesztek szerint néhány másodperc alatt végez a munkával, míg a korábbi változatok több percig is dolgoztak, mire a kódsorokat összerakva egy működő programot hoztak létre. Mivel a rendszer a hasznosság szempontjából folyamatosan értékeli az adott programsorokat, a hatékonysága egyre jobb és jobb lesz.
A DeepCoder a jövőben számos területen alkalmazható lehet. 2015-ben például a Massachusettsi Műszaki Egyetem szakemberei készítettek egy olyan szoftvert, ami képes volt azonnal javítani a programhibákat azzal, hogy a hibás sorokat működőre cserélte le. Ez azonban koránt sem jelenti azt, hogy a programozók állása veszélybe kerülne. A DeepCoder a kódírás legunalmasabb részét végzi el, míg a programozók folyamatosan finomíthatják a működést.
Bár a fentebb leírtakban még semmi veszélyes nincsen, de a nagyon gyorsan fejlődő mesterséges intelligenciával kapcsolatban több jövőkutató és tudós is figyelmeztetett mostanában. Elon Musk szerint ha nem tanulunk meg a gépekkel együttműködni, a robotok úgy törölhetik el az emberiséget, mint valami ócska spamet. És hasonlóan látja – illetve hasonlóra figyelmeztetett – a világ egyik legokosabb embereként számon tartott Stephen Hawking is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.