Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Murphy legnagyobb okostelefon-gyártókra vonatkozó törvénye szerint ami kiszivároghat, az ki is szivárog. A Huawei néhány év alatt küzdötte fel magát a semmiből az eladási listák harmadik helyére, így aztán őket is utolérte a törvény: a Barcelonában hétfőn induló Mobile World Congress szakkiállítás nulladik napján, vasárnap bemutatott P10-ről az elmúlt hetekben szinte minden kiszivárgott.

A Huawei idei P-szériás újdonságában az 5,1 hüvelykes, full HD (1080x1920 pixel) felbontású képernyő alatt lapul egy nyolcmagos Kirin 960-as processzor (4x2,4 GHz Cortex-A73 + 4x1,8 GHz Cortex-A53 magokkal), 4 GB RAM memória, 64 GB beépített tárhely, valamint egy 3200 mAh-es akkumulátor. A processzor sebessége és az akkumulátor kapacitása egy picit nőtt a tavalyi, P9-es modellhez képest, a gyártó tehát hozta a kötelezőt.

A készülékből természetesen idén is jött egy nagyobb, Plus jelzésű verzió. Ebben a kijelző mérete (5,5 hüvelyk) és felbontása (1440x2560 pixel) is nagyobb. Illetve a gigák terén is van eltérés: 64 helyett 128 gigás belső tárhelyet kapott, és 4 helyett opcionálisan 6 GB RAM memóriás kiadás is van belőle. A nagyobb mérethez dukál a nagyobb, 3750 mAh-es aksi is.

Huawei

Kicsit jobbak lettek a kamerák is, de csak kicsit

A P10-esek 12 megpixeles kameráját – lassan már azt mondhatjuk: természetesen – a Leicával közösen fejlesztette a Huawei, és az idei csúcsmodellben is duálkamerás rendszert kapunk. (Ennek a megoldásnak főleg rossz fényviszonyok mellett van előnye, bővebben olvashat róla a P9-tesztünkben.) Az idei kamerás újítás az, hogy a részletekért felelős “másik”, monokróm kamera már 20 megapixeles. A várakozásinkkal ellentétben az elülső kamera mégsem lett annyira különleges, ahogy sejthettük, csupán arról van szó, hogy ez a világ első előlapi Leica-kamerája – de egyébként maradt a tavalyihoz hasonlóan 8 megapixeles.

A Plus verziónál f/2.2 helyett f/1.8 a rekeszérték – a kamera tehát jóval több fényt enged be – és az optikai képstabilizátor is adott.

Huawei

Egy gombbal több

A kínai gyártó bizonyos értelemben inkább konzervatív, mintsem merészen próbálkozó újító. Értjük ezt úgy, hogy bár innovációban nincs hiány, de amíg nem egészen biztosak benne, hogy a piac feltétlenül elvár egy fontosabb módosítást, addig inkább nem lépik meg. Hiába mentek tehát más gyártók a 3,5 mm-es audio jacket elhagyó Apple után, a Huawei-nél alighanem túl korainak tartanák ezt a lépést, a P10-ben ezért ott figyel a szabványos csatlakozó.

Egy másik téren azonban a Huawei igazodott sok más gyártóhoz: a P10 képernyője alá került egy home gomb, és a hátulról ide helyezték át az ujjlenyomat-olvasót. Szerintünk sajnos – igen kézreeső volt a korábbi, hátsó elhelyezés.

Huawei

Ezek mellett a mobilban természetesen megvan a szokásos 4G, wifi, Bluetooth és navigációs rendszer. Ez utóbbival kapcsolatban jelenleg úgy tűnik, hogy a tavaly év végi Mate 9-től eltérően a P10 furcsa módon csak az amerikai GPS és az orosz GLONASS rendszereket támogatja, az ezeknél pontosabb és ráadásul európaibb Galileo-val nem képes navigálni.

Szoftverő

Az Android 7.0 operációs rendszerre ezúttal is az EMUI felület került, annak 5.1-es verziója. (Aki nem ismeri az EMUI-t: hiányzik belőle a más androidos telefonokon meglévő alkalmazásgyűjtő (app drawer), minden program rögtön a kezdőképernyőkről érhető el.)

hvg.hu

Illetve itt jegyzendő meg, hogy a gyártó azt ígéri: az Ultra Memory algoritmus olyan jól menedzseli a feladatokat, hogy a technológiának köszönhetően olyan, mintha 6 GB RAM lenne az egyébként 4 GB RAM-os telefonban. Ezt azért majd leteszteljük.

Megjelenés és ár

A Huawei P10 és P10 Plus már márciusban megjelenik, de az első körben a magyar piac nem lesz benne. Hozzánk várhatóan áprilisban érkezhetnek a készülékek. A sima P10-es 200 ezer forinttól indul, míg a Plus modellért 220 ezer forint körüli összeget kell majd letenni az asztalra. Ugyanez 4 helyett 6 gigányi memóriával már 250 ezer forintba kerülhet.

Az MWC 2017 további érdekes újdonságait itt találja. Ha értesülni szeretne a továbbiakról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.