Tech hvg.hu 2017. február. 08. 07:02

Norbi előállt egy “bizonyítékkal”, amiből sajnos pont kiderült, hogy a Google működését sem ismeri

Közismertté vált “szóhibája” után védeni próbálja magát Schobert Norbert, bizonyítékul pedig a legnépszerűbb keresőszolgáltatást is citálja. De éppen annak ellenkezőjére világít rá, mint amire szeretett volna.

“Be lehet írni, hogy gyökér vagyok, de a Google a vegyjelet és szerkezeti képletet szinonim használja, mint a szleng” – írta facebookos oldalán a fitneszguru azzal kapcsolatban, hogy hétvégén a cukor és a kokain “vegyjelét” emlegette, igencsak hasonlónak ítélve a két anyagot. Schobert képernyőképeket is közzétett, melyeken az látható, hogy a Google-kereső automatikus kiegészítő funkciója a cukor mellett például a sósav kapcsán is rögtön a “vegyjele” kifejezést ajánja fel.

Facebook / Norbi Update

Ebből sajnos felsejlik, hogy a fitneszedzés terén vitathatatlanul jól teljesítő Schobert a kémia mellett a kereső működését illetően sem rendelkezik elégséges ismerettel. Ami legalábbis elvárható lenne akkor, ha valaki korábbi állítása alátámasztására hozza fel a dolgot.

Egyrészt a képernyőképek nem túl érdekesek, ha ugyanis a cukor kifejezés után nem a “v”, hanem az “ö” karaktert gépeli be valaki, akkor máris látható az “összegképlet” keresési javaslat. De hogy akkor miért “tudja úgy” a Google, hogy a cukornak van vegyjele? Nézzük, honnan is veszi a Google a keresési javaslatait.

Google

A “cukor v” begépelése után tehát például azért adhatja ki a “cukor vegyjele” keresési javaslatot a Google, mert az illető korábban erre keresett. És/vagy azért – ami jelen esetben a meghatározóbb faktor lehet –, mert sokan keresnek rá erre a szókapcsolatra. Ez, a Google-ból kisajtolt “bizonyíték” tehát csak azt bizonyítja, hogy a magyarok közül sokaknak nincs fogalmuk arról, hogy mi a vegyjel, és mi az (összeg)képlet. (Éppen ezért lenne szükség arra, hogy a tudományos tényekről kommunikáló, magukat szakértői szerepbe állító emberek helyesen terjesszenek ismereteket.) A Google súgója egyébként kifejezetten felhívja rá mindenki figyelmét: “a várható kifejezések nem a keresésre adott válaszok, és nem más személyek vagy a Google által tett kijelentések az Ön keresőkifejezéseivel kapcsolatban”.

Azzal együtt, hogy a Google keresője vitathatatlanul óriási szolgálatot tett az emberiség által felhalmozott tudás rendszerezésében, tanulni csak úgy lehet segítségével, ha tudja használni az ember. Ugyanezt a vonatkozó bejegyzés alatt kommentelő hozzászóló így fogalmazta meg:

Nos, kedves Norbi, íme, a bizonyíték, hogy egy szakmát (pláne természettudományit) nem lehet a Google-ból megtanulni. És még dicsekszel is vele, hogy táplálkozási "szakértőként" megbuknál általános iskolai kémiából. Én sem szólok bele a fitneszedző munkájába, te se szólj bele a kémiába. Üdv: egy vegyész.