Egy megfizethetőnek látszó VR-szemüveg mellett a laptopok és a telefonok frontján is a virtuális valóságban látja a jövőt a Lenovo.
Úgy tűnik, a tavalyi belemegítő kör után idén tényleg a virtuális valóság áll majd a techvállalatok újdonságainak középpontjában. A Lenovo rögtön a Las Vegas-ban zajló CES technológiai kiállításon belevágott a dolgokba. A vállalatnál hasonlóan gondolkoznak, mint mi az idei évben várt kütyüket soroló cikkünkben írtuk: a hardver kevés lesz, az áttöréshez szoftverre és minőségi VR-tartalmakra lesz szükség.
A VR-világba való belépésként a cég először is bemutatott egy nem túl drága VR-szemüveget. A komolyabb úton indultak el, azaz nem csak egy telefont kívánó keretről van szó, hanem egy, a Facebook szemüvegéhez hasonló készülékről, amit egy megfelelően erős windowsos számítógéphez kell csatlakoztatni.
A Lenovo egyelőre név nélküli szemüvege az 550 grammos HTC Vive-nél és a Facebook 470 grammos Oculus Riftjénél jóval könnyebb, nagyjából 350 grammot nyom a fejünkön. Ez elsőre apró részletnek tűnhet, de ekkora különbség már kényelmi előnyt jelent, és jól mutatja az áttöréshez szükséges lépéseket: minél kevesebb apró nyűggel kell járjon a VR-kedésnek, akkor lehet népszerű. A grammoknál sokaknak még fontosabbak lehetnek a forintok: itt is sikerült lefaragni az árból, a Lenovo nagyjából 400 dollár körüli áron dobja majd piacra a készüléket áprilisban. Ez 120 ezer forintot jelent, ami még magyar adók mellett is jóval barátságosabb árcímkét eredményezhet, mint például a HTC Vive külföldön 800 dolláros, itthon 350 ezer forintos ára.
Szabad egy tangóra?
A két 1440x1440 pixel felbontású OLED képernyő-lencsével felszerelt VR-headseten két kamera is van, ez kifejezetten fontos. Ezek segítségével ugyanis várhatóan saját környezetünkkel is keverhetjük a virtuális valóságot (kiterjesztett valóság, AR). Valószínűleg hasonlóan, mint hiszen a világ első Tango-kompatibilis okostelefonjaként hetekkel ezelőtt piacra dobott Lenovo Phab 2 Pro, ami percenként 250 ezer mérés elvégzésére képes szenzorokkal lett felszerelve, hogy fel tudja dolgozni a mozgásról, valamint a környezetéről érkező információkat. Az alkalmazások, melyek ezt a technológiát használják, már komoly otthoni AR/VR élményt eredményezhetnek, a cég (és a technológiai világ) reményei szerint nem csak a játékok, hanem akár a bevásárlás, a lakberendezés, az oktatás és a munka területén is használhatók lesznek.
Hogy csak egy elképzelt ötletet mondjunk az otthoni szórakozás világából: nemrég teszteltük a Carrera egyik szobai autó-versenypályáját. Egy ilyen játékbirodalmat hamarosan könnyedén felépíthetünk a fizikai pálya megvásárlása és helyfoglalása nélkül is – elég lesz hozzá majd egy alkalmazás, illetve egy VR-/AR-szemüveg, mellyel úgy látjuk majd, mintha valóban a szobánkban lenne a pálya, és ott mennének az autók.
A Lenovo máris több ilyesmi alkalmazást is ajánl, a CES apropóján is felmerült néhány újdonság: az iStaging a már említett lakberendezés terén nyit új utakat, a Matterporttal lemodellezhetjük a valós környezetünket a virtuálus valóságban, a Solar Simulatorral pedig az univerzumban sétálhatunk.
Gép is van hozzá
Ahogy írtuk, a virtuális valóság igazán élvezetes megéléséhez jobb egy számítógép ereje, mint egy telefoné. Így gondolkoztak a Lenovónál is: a CES 2017-n bejelentett Legion-széria első két képviselője az Y520 és Y720 erre is alkalmas gépek. Az Y720-as modellben a 15,6 colos képernyő mellett “legrosszabb” esetben is egy Intel i5-7300NQ processzor van, tárhelyből 2 terányi is kérhető, RAM-ból 16 giga, az Nvidia GeForce GTX 1060 grafikusvezérlője pedig kifejezetten jól jön a VR-alkalmazásokhoz.
De, ahogy a cikk elején is említettük, a hardver nagyon nem minden, éppen ezért a Legion-sorozat laptopjai megkapták az Entertainment Hub nevű szoftvert is, mellyel a játékokat és filmeket is “áthelyezhetjük” a virtuális valóságba. Hogy ez a konverter hogyan is működik, az persze jó kérdés, meglátjuk majd a teszteknél. De az mindenképpen dicséretes, hogy a gyártók is látják: a vas önmagában kevés lesz a nyeréshez.
Hogy milyen élmény VR-szemüvegben szimplán csak a számítógépet nyomogatni, arról itt talál egy jó kis videót.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.