Tech hvg.hu 2017. január. 03. 07:02

Végre kidobják a telefonokból az ujjlenyomat-olvasós részt, hogy valami sokkal jobb jöjjön helyette

Az érintésvezérlő technológiák egyik legnagyobb szállítója végre elkészítette a szenzort, ami száműzheti a külön ujjlenyomat-olvasóként funkcionáló gombot/részt a telefonokból. Miközben az ujjlenyomat-leolvasási funkció nagyon is marad, csak oda kerül, ahol sokkal természetesebb helye van: a képernyőre, vagyis a képernyőbe.

A Synaptics olyan ujjlenyomat-olvasó technológiát dolgozott ki, amely segítségével pár hónap múlva már olyan telefonnal jöhetnek ki a gyártók, melyben nem szükséges sem gomb, sem a kamera alatti kivágás ahhoz, hogy a készülék azonosíthassa a felhasználó ujjlenyomatát. A szenzort ugyanis – akárcsak az érintésérzékeny réteget – a képernyőbe lehet építeni.

A gyártóknak így nem kell külön helyet kialakítaniuk a telefonon az ujjlenyomat-leolvasónak (eltüntethető például így a Home gomb), a felhasználóknak pedig nem egy ujjnyi területet kell eltalálniuk ahhoz, hogy felismerje őket a készülék. A biometrikus azonosításhoz elég csak a sokkal "természetesebb" módon a megérinteniük ujjukkal a képernyőt.

Ujjlenyomat-olvasó szenzor a készülék hátulján: van ennél is jobb ötlet.
Huawei

A FS9100 nevű szenzor jóval érzékenyebb is lesz a jelenleg használatos ujjlenyomat-olvasóknál, így egy nedves ujj alapján is képes lesz elvégezni az azonosítást. Mivel a szenzor a kijelző mögött kapna helyet, így víz- és karcálló is lenne, a jelenlegi érzékelőkhöz képest pedig tartósabb is lehet.

Hogy a vásárlók melyik mobilban találkozhatnak először a technológiával, az egyelőre kérdéses, a cég szerint a tömegtermelés 2017 második felében indulhat meg. Mindez azt is jelenti, hogy a Galaxy S8-ból jó eséllyel kimarad, hacsak februárban nem valamilyen prototípust mutatnak be. Ugyanakkor korábban már arról is pletykáltak, hogy nem február végén, hanem áprilisban mutatja be a Samsung a legújabb zászlóshajóját, így könnyen lehet, hogy addigra már valóban belekerül az újdonság.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.