A Magyar Telekom a hazai telekommunikációs szolgáltatók közül elsőként vezeti be minden hozzáférési technológián az IPv6-ot, ami idővel leváltja a most még tömegesen használt IPv4 protokollt – közölte a szolgáltató. A vállalat mostantól folyamatosan aktiválja az új technológiát a lakossági ügyfeleknél.
Az egyre nagyobb mennyiségben megjelenő, egymással interneten kommunikáló eszközök IP-cím igénye a közeljövőben folyamatosan nő majd, ezért különösen indokolttá válik a jóval szélesebb tartományban címet kiosztani tudó, újabb protokoll használata – ez az úgynevezett IPv6. Hogy mennyivel többet, az átérezhető, ha megmutatjuk a formulát: miközben az IPv4-es kiosztásban egy eszköznek kiosztott cím úgy néz ki, hogy 43.5.77.215., addig egy IPv6-cím olyasmi formátumú, mint például 2001:4C48:100:162:8C40:CCB:1FC0:1723. Ebből jól látszik, hogy jóval több kombinációra van lehetőség.
Az IPv6 címmel rendelkező végpontok közvetlenül tudnak az internettel kommunikálni, mert ez a protokoll az IPv4-gyel szemben nem igényel külön privát és publikus IP címeket és ezek közötti fordítást. Az IPv4 címek hiánya miatt manapság egyre gyakrabban fordul elő, hogy privát IPv4 címet kap az ügyfél és ehhez rendelődik egy publikus cím, mellyel lehetővé válik a böngészés az interneten. A Telekom közlése szerint ez a működés a folyamatos bővülés mellett nehezen fenntartható és az ügyfelek számára is korlátot jelent néhány internetes alkalmazás esetén. Az IPv6-tal nincs ilyen probléma, mivel jóval nagyobb címtartomány áll rendelkezésre. Az IPv6 további előnye, hogy eleve tartalmazza a megfelelő titkosítás lehetőségét, munkaállomás oldali automatikus hálózati konfigurációs lehetőséget, közvetlen végponti címezhetőséget.
Kinek mit kell átállítani?
2017 során olyan szolgáltatásokat vezet be a Telekom, ahol az ügyfelek közvetlenül is megtapasztalhatják majd az IPv6 előnyeit: a fix IPv6-os cím mellett elérhetővé válik mobil végpontokon a személyes tűzfal személyre szabhatóságának lehetősége, valamint IP-kamerák és hasonló eszközök távolról való menedzselése is. A Telekom vezetékes ügyfeleinek az általa biztosított eszközök esetében (amennyiben az képes az IPv6-ra) távolról állítja be az új protokollt.
Lakossági mobil előfizetéssel rendelkező ügyfelek esetében – amennyiben a készülék IPv4/IPv6 képes – ezt az ügyfél maga tudja megtenni. A Telekom által árusított új készülékek esetében pedig ez lesz már az alapbeállítás.
Az IPv6-protokollt – amit “új internet” néven is emlegetnek – egyébként már 7 éve használják, de van vele egy kis probléma: a Google aktuális mérése szerint ennyi idő alatt odáig sikerült eljutni, hogy a látogatók 14 százaléka IPv6-képes. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy weboldalnak már nem jut IPv4-es cím, és csak IPv6-címet kap, akkor sokan egyszerűen nem tudják elérni.