Megnyílhat a kínaiak útja a Mars és a Hold felé.
Fellőtték az új kínai nehéz hordozórakétát, amely a Hosszú Menetelés 5 nevet viseli - jelentette a Reuters.
Kína októberben kezdte meg eddigi leghosszabb emberes űrprogramját, amelynek során két űrhajós egy hónapot tölt egy űrlaboratóriumban. Az objektum egy hosszabb távú projekt része; a kínaiak 2022-re egy állandó személyzettel ellátott űrállomást szeretnének pályára állítani.
A rakéta csütörtök éjjel indult a déli Hainan tartományból, a küldetés a konstrukció tesztelését és teljesítményének mérését szolgálja. A Hoszú Menetelés 5 alacsony pályára 25, míg geostacionárius pályára 14 tonnás hasznos terhet tud eljuttatni. Ez a teherbírás lehetővé teszi az űrállomás létrehozását, valamint a Hold és a Mars felé indított expedíciókat.
A kínai űrprogram bár nagy léptekkel fejlődik, még mindig lemaradásban van az Egyesült Államok és Oroszország képességeihez mérten. Kína 2013-ban sikeresen leszállt a Holdra a Jáde Nyúl nevű roverrel, amely azonban rövid idő után tönkrement. A kínai állami vezetés határozottan állítja, hogy az űrkutatás fejlesztésével kizárólag békés céljai vannak; ezzel szemben a Pentagon arra gyanakszik, hogy célzatosan törekednek katonai céllal is használható technológiák megszerzésére.