Tech hvg.hu 2016. október. 22. 08:31

Áttörést ért el a Microsoft: a gépek már ugyanúgy felismerik a beszédet, mint egy ember

A legújabb tesztek szerint csak annyi hibát vét a beszéd felismerésekor a Microsoft fejlesztése, mint amennyit egy átlagos ember is vétene.

A mesterséges intelligencia korában rendkívül fontos tényező lesz, hogy milyen hatásfokkal működnek a beszédfelismerő rendszerek. A Microsoft ezen a téren most mérföldkőhöz érkezett: a kutatók közlése szerint sikerült emberi szintre emelni a beszédfelismerő rendszerük pontosságát.

Xuedong Huang, a projekt vezető kutatója egyenesen történelmi sikerről beszél, nem véletlenül. Az iparágban szabványnak tekintett Switchboard tesztje szerint a szoftver 5,9 százalékos hibahatárral tévesztette el a szavakat, ami nagyjából megegyezik az emberi tévesztés arányával. A szakemberek neurális nyelvi modellekkel közös csoportba rendezték az egymáshoz hasonló szavakat, hogy minél nagyobb legyen a hatékonyság. A Microsoft a közeljövőben a digitális asszisztensében, a Cortanaban is felhasználja majd, de magkapja az Xbox is.

Bár a technológia valóban óriási mérföldkövet jelent, van még mit csiszolni rajta. Például azt, hogy a szoftver nagy távolságokról is hasonló hatékonysággal működjön, vagy hogy akkor is pontos legyen, ha beszéd közben nagy a háttérzaj. A Cortanahoz hasonló programok számára pedig valódi kihívás, hogy ne csak meghallják a kimondott szavakat, de értelmezzék és reagálni is tudjanak rá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?