Repülő drónokkal már Dunát lehet rekeszteni, de van már olyan is, amely nem csak rekesztésre jó, hanem még úszik is a vízen.
A kisebb-nagyobb drónokkal remek légimutatványokat lehet bemutatni és teljesen új perspektívából lehet megörökíteni a környéket, a családot vagy éppen egy-egy nagy napot, mint ahogy az korábbi Parrot Bebop tesztünkből is kiderült. A drónok a szárazföldre történő zuhanásnál és a tereptárgyaknak történő nekiütközésnél csak egy dolgot bírnak kevésbé: a vízbe pottyanást. Nos, jelen tesztalanyunkat olyan kivételes fából faragták, pontosabban kivételes műanyagból öntötték, hogy sem a légi, sem pedig a vizi közlekedés nem okoz gondot a számára.
Kinek való?
Míg a már említett Bebop egy haladóknak szánt, komolyabb méretű eszköz, addig a tucatnyi delikvenst felvonultató Minidrone termékcsalád tagja, a jelen tesztünk alanyaként szolgáló Hydrofoil Drone egy inkább a kezdőkre fókuszáló termék. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a Hydrofoil Drone nem lehet izgalmas.
Levegőben
A fehér és fekete színváltozatokban gyártott drón 15x15 centiméter méretű és 4 centiméter magas, vagyis akár a tenyerünkben is elfér. A meghajtásról négy apró elektromotor gondoskodik, melyek tengelyére egy-egy 6,5 centiméter átmérőjű légcsavar van felszerelve. Kár, hogy védőkeret nem jár alapáron, így a beltéri használat során nem árt fokozottan vigyázni. Az viszont jó hír, hogy ha gond is lenne a propellerekkel, relatíve könnyen cserélhetők.
A teljes egészében műanyagból készült apróság 58 grammot nyom a mérlegen, melyből könnyen kikövetkeztethető, hogy leginkább csak szélcsendben érdemes repkedni vele. Levegőben maximum 18 kilométer/órás tempóra számíthatunk, ami ebben a kategóriában teljesen korrekt érték.
Vízen
Ha meguntuk a repkedést, jöhet a vízen közlekedés, ehhez azonban egy kicsit szerelni kell drónunkon. A mellékelt csavarok és csavarhúzó segítségével első lépésben össze kell pászítani a 247 grammos vízi szettet, majd pedig ennek a tetejére egyszerűen be kell pattintanunk magát a kis drónt. Az így víziesített drón gázadás hatására vízszintesbe csapódik, és szépen elindul előre a víz felszínén. Ahogy egyre nagyobb sebességre kapcsolunk, a hajótest néhány centiméternyi kiemelkedik a vízből, így tulajdonképpen egy mini szárnyashajót kapunk. A vízi szettel maximum 10 kilométer/óra sebességre gyorsít fel a drón, tapasztalatunk szerint még ebben teljesen stabilan viselkedik a kütyü. Nagyobb hullámok esetén viszont nem igazán ajánjuk a hajókázást, ugyanis maga a drón nem vízálló, így egy esetleges borulást nem úszhatunk meg komolyabb beázásos károsodás nélkül.
Kezelhetőség
Hagyományos értelemben vett távirányítót nem kapunk az alapcsomagban, ezt ugyanis a telefonunk/tabletünk helyettesíti a megfelelő alkalmazás segítségével. Az androidos készülékekre és iPhone-okra is telepíthető FreeFlight 3 appal Bluetooth 4.0 kapcsolaton keresztül vezérelhetjük a drónt, melynek az a hátránya, hogy a maximális hatótáv kis jóindulattal élve 20 méter, és tapasztalatunk szerint a távirányítás sem olyan reszponzív, mintha a két eszköz között wifi kapcsolat lenne.
A felszállás rendkívül egyszerű, ehhez ugyanis csak egy virtuális gombot kell megnyomnunk a kijelző alsó szekciójában, és ennek hatására felemelkedik a levegőbe a kis kütyü, majd pedig megkezdi a viszonylag stabil, egy helyben történő lebegést. Az előre/hátra haladás, a forgás, illetve az emelkedés/süllyedés a kijelzőn megjelenő kezelőszervek simogatásával oldható meg, eleinte kevesebb, később pedig értelemszerűen már több sikerrel. A drónnal remek akrobatikus mutatványok, bukfencek is végrehajthatók, melyek előre be vannak programozva, vagyis nekünk ezek produkálásához csak egy gombot kell megnyomnunk. A mozgási paramétereket részletesen személyre lehet szabni, így például megadható a maximális repülési magasság (2,6-10 méter), a legnagyobb forgási sebesség (50-360 fok/másodperc), illetve a maximális sebesség.
Felszereltség
A többek közt gyorsulásmérővel, giroszkóppal és légnyomásmérővel is felvértezett drónban egy miniatűr Linux számítógép teljesít szolgálatot, a maga 1 GB-os belső tárhelyével. Ebben tárolhatók el a drón alsó szekciójában elhelyezett, lefelé néző kamera fotói. A fényképek sajnos elég gyatra minőségűek, hiszen felbontásuk alig 640x480 pixel. Videófelvevő funkció pedig nincs is, mint ahogy élőkép funkciót sem kapunk. Míg a levegőben repkedő drón kamerája lefelé fényképez, addig a vízen úszó készségen függőleges helyzetben lévő kütyü hátrafelé készít fotókat.
A felvételek a Bluetooth kapcsolaton keresztül még az alig 100 KB-os méretük ellenére is iszonyatosan lassan másolhatók át a telefonunkra, így ezt a műveletet érdemes inkább kábeles módon a számítógépünk segítségével végrehajtani.
Használati idő
A pillekönnyű lítium-polimer akkumulátor 550 mAh kapacitású, és sajnos elég rövid üzemidőt biztosít: levegőben maximum 8-9 perc, vízen pedig legfeljebb 7-8 perc működési időre számíthatunk. Alapáron csak egy aksi jár, mely könnyen cserélhető, tölteni viszont csak a drónba behelyezve lehet. Amennyiben egy notebook USB-portjáról töltjük az akkumulátort, akkor egy teljes feltöltés akár 90 percig is eltarthat, 2,6 amperes gyorstöltővel viszont csak 25 percet kell várnunk két repkedés/úszás között. A kijelző jobbalsó sarkában látható töltöttségi szintet érdemes folyamatosan figyelemmel követni, ugyanis ha tőlünk éppen 20 méteres távolságban merül le az éppen egy tóban használt kicsike, akkor bizony nem ússzuk meg a fürdőzést.
+: egyszerű beüzemelés és kezelhetőség, dupla üzemmód, stabil működés, személyre szabható vezérlés. –: nem vízálló, a kamera nem sok mindenre használható, relatíve rövid az üzemidő, drága. |
Verdikt
A Parrot Hydrofoil Drone mind levegőben, mind pedig vízen nagy élményt biztosít, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy ez nem egy komoly, úgymond modell kategóriás termék, hanem egy leginkább csak játékra, szórakozásra szánt kütyü. Ehhez képest a 45-50 ezer forintos árat enyhén túlzottnak érezzük.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.