A mobilhívások titkosítását lehetővé tévő magyar CryptTalk ötletgazdája úgy gondolja, Pandora szelencéje nyílik ki azzal, ha az állam az összes mobilbeszélgetést lehallgathatja. Kun Szabolcs szerint a titkosításra épp olyan szükség van, mint egy jelszóra az e-mail fiókhoz.
Miközben egyre fontosabbá válik a személyes adatok védelme, a magyar kormány épp arra készül, hogy ellehetetlenítse azokat a cégeket, amelyek a mobilhívások titkosítását teszik lehetővé. Okként a terrorizmus veszélyeire hivatkoznak, ám ezzel épp a bűnözőket hoznák helyzetbe.
Kun Szabolcs, a nemrég még állami elismerésben részesített, a telefonbeszélgetést lehallgathatatlanná tévő CryptTalk ötletgazdája szerint az, hogy az állam lehallgathatóvá tenné az emberek beszélgetését, gyakorlatilag Pandora szelencéjét nyitogatja. "Mivel a korlátozás nem technológiai lépés, hanem egy törvénycsomag, amivel a bűnözők járnának vele jól. Ők azok, akiket eddig sem érdekelt a törvény, és ezután sem fog. A szabályozással azonban épp azoknak a szabadságát korlátoznák, akiknek a szabadságát meg akarják védeni" –mondta a SMART 2016 konferencián.
Tudja-e a kormány, hogy képfájlban is üzenhet egy terrorista?
A kérdésben kialakult társadalmi vita közben a CryptTalk fejlesztői is sok kérdést kaptak, ami alapján úgy tűnik, sokan nem értik, miért fontos a kommunikáció titkosítása. "Minek titkosítsam, ha nincs mit takargatnom? – tették fel a kérdést sokan, amire egy kérdéssel tudunk válaszolni: mi értelme a ház körüli kerítésnek, vagy az e-mail fiókok jelszavas védelmének?" – hangzott el előadásában. Ez utóbbiak szükségességével mindenki tisztában van, ám a titkosítás értelmét a legtöbben nem látják. Pedig ha egy bizalmas adatot – például bankkártya adatot, vagy jelszót, esetleg egy közelgő üzlet részleteit – szeretnék megbeszélni, máris megnő az igény arra, hogy az információ védett legyen. "A titkosítás értelme az, hogy biztonságban érezzük magunkat" – véli a szakember.
Kun Szabolcs szerint vannak országok, ahol az államnak elvárása a szolgáltatók felé, hogy minden mobilhívást visszamenőleg rögzítsenek. Ha Magyarország ezt meg akarná tenni, csupán akkora tárhelyre lenne szükség, mint amekkorán az egész Freemail elfér. Vagyis technológiailag kivitelezhető a dolog, ami bizonyos szempontból elég ijesztő.
"A CryptTalkot úgy fejlesztettük ki, hogy még mi se férjünk hozzá az adatokhoz. A kiskapuval az a baj, hogy azt a hackerek is ki tudják használni" - mondta Kun Szabolcs. A szakember szerint ugyanez a felelősség nyomta az Apple vállát is, amikor az FBI arra akarta kötelezni a céget, hogy mutassák meg, hogyan kell feltörni az iPhone-t.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.