Tech hvg.hu 2016. május. 09. 22:01

Már két év múlva felszállhat az első hiperszonikus repülőgép

Hosszú évek óta fejlesztik, a hangsebesség több mint ötszörösével közlekedhet majd.

Az amerikai Lockheed Martin nevű hadiipari vállalat már évek óta fejleszti az SR-72-es gépét, amely képes lehet a hangsebesség több mint ötszörösével repülni, tehát a legendás Concorde-nál is sokkal gyorsabb. Bár a korábbi előrejelzések szerint a technológiát leghamarabb a 2030-as évekre sikerülhet működőképes állapotba hozni, most úgy tűnik, erre ennél jóval hamarabb kerülhet sor. A Lockheed szerint hamarosan egy F-22-es méretű demonstrátor repülő emelkedhet a levegőbe, ami kevesebb mint 1 milliárd dollárba kerül.

Lockheed Martin

Hasonló programok persze léteznek, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásért felelős részlege (DARPA) például a Hypersonic Air-breathing Weapon Concept névre keresztelt projekten dolgozik. Nagy különbség azonban, hogy míg a DARPA gépének gyorsító rakétákra van szüksége ahhoz, hogy elérje azt a magasságot, ahol a tolósugaras hajtómű beindul, az SR-72-nél a két technológia kombinálva található meg, így akár már felszállás közben is elérheti a gép a Mach 5-öt.

A vállalat szerint a demonstrátor repülőgép 2018-ra készülhet el, az első hiperszonikus járművek (2020 környékén) pedig valószínűleg vadászgépek lesznek. Ettől függetlenül bőven elképzelhető, hogy később a polgári repülésben is megjelenjen a technológia egy hiperszonikus utasszállító formájában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.