Tech hvg.hu 2016. április. 18. 16:52

Lumo: Budapesten díjazták a készüléket, ami vakokat segíthet műszaki pályára – fotók

A lengyel Anna Wojdecka olyan készüléket fejlesztett ki, amellyel a vakok és gyengén látók formákat, grafikonokat, sőt színeket olvashatnak le bármilyen papírlapról vagy könyvből. A Lumóhoz egy toll is tartozik, amellyel rajzolhatnak a felhasználók. Budapesten díjjal ismerték el a találmányt egy nemzetközi versenyen.

Anna Wojdecka megnyerte Budapesten az 5. regionális Global Impact Competition 30 ezer dollár értékű fődíját, és ezzel bekerült a Singularity University nyári Global Solutions Programjába. Idén 7 finalista versenyzett a díjért Budapesten, melyről a Darlene Damm vezette zsűri döntött.

LUMO

A feladat egy olyan projekt kidolgozása volt, ami egymillió ember életére gyakorol kedvező hatást a régióban, 3 éven belül.

A kutatások szerint a születésüktől vakok is megértik a perspektívát és a figuratív skicceket, illetve maguk is tudnak vázlatosan rajzolni. Ennek ellenére az az általános vélekedés, hogy a vakok nem tudnak geometriával foglalkozni, így természettudományi vagy mérnöki tanulmányokat folytatni, mivel ezek nagyban támaszkodnak vizuális információkra. És valóban: egyelőre nagyon kevesen vannak az úgynevezett STEM szakmákban.

Léteznek szövegek, diagramok és grafikonok leolvasására alkalmas megoldások, de ezek többnyire nagyon drágák és külön tananyag elkészítését igénylik. Azonnali visszajelzés nélkül a rajzolás is nagy nehézséget jelent.

Anna Wojdecka a probléma megoldására egy Lumo nevű kézi készüléket tervezett, mely a papírlap felületéről leolvasott vizuális információt taktilis és audió visszacsatolássá fordítja. Tartozik az eszközhöz egy toll is, amellyel a felhasználó rajzolhat.

Az alábbi videóban látható a készülék használat közben, valamint a feltalálója is megszólal.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.