Nem feltétlen kell a 200 ezer forintnál is drágább telefonok közül válogatnia annak, aki vízálló készüléket szeretne. Teszten a Z-sorozatú csúcskategóriás Sonyk kistesója, az Xperia M5.
A Sony néhány évvel ezelőtt komoly sikert aratott azzal, hogy a Z-sorozatú felsőkategóriás készülékeit vízálló kivitelben dobta piacra, amit aztán megfejelt azzal, hogy az alsóbb kategóriás M-sorozatban is bevezette a vízállóságot. Az egy éve érkezett Xperia M4 Aqua nem került sokba és simán el lehetett menni strandolni vele, de a szerényebb árcédula sajnos a készülék tudásán nagyon is visszatükröződött. Most azonban itt az Xperia M5, mely az "Aqua" típusjelölés elhagyása ellenére is vízálló kivitelű maradt, viszont szolgáltatási kör tekintetében sokkal közelebb került a Z-sorozathoz.
Japán minimalizmus
A Sony immár hosszú évek óta kitart az OmniBalance designiskola mellett: a puritán, szögletesen minimalista vonalvezetés mindenképpen egyedi megjelenést kölcsönöz a japán mobiloknak, azonban egyre többen érezzük úgy, hogy itt lenne az ideje némi vérfrissítésnek. A 142 gramm tömegű Xperia M5 lényegében teljesen ugyanúgy néz ki, mint az elmúlt években érkezett bármelyik Sony készülék – ennek minden előnyével és hátrányával együtt.
A fekete, fehér és arany színváltozatokban gyártott, alig 7,6 milliméter vastag középkategóriás okostelefonról a költséghatékonyság jegyében lespórolták a fémkeretet - egyedül a "könyökvédők", vagyis a sarkok készültek ebből a nemes anyagból. A minőségérzet rendben van, az illesztések pontosak, az unibody készülékház nagyon masszív kialakítású.
Hozzánk egy hófehér példány érkezett, melynek hátoldalán alig látszódnak meg az ujjlenyomatok, a fekete kivitelt viszont villámgyorsan elrondíthatják a különböző szennyeződések. Még szerencse, hogy ezeket akár csap alatt is le lehet mosni, hiszen az IP68-as minősítés adott, vagyis a telefonban elvileg az sem tehet kárt, ha 30 percig 1,5 méter mély vízben úsztatjuk meg.
Felszereltség
A bal oldali élről kihajtható kis ajtó mögött egy nanoSIM és egy microSD slot található, melyek közül az utóbbiba akár 200 GB-os memóriakártyát is be lehet csúsztatni. A bekapcsológomb és a hangerőállítás kezelőszervei az ellentétes oldalra kerültek, csakúgy, mint a dedikált exponálógomb, melyért azonnal jár egy kövér pirospont a japán tervezőknek. A felül lévő 3,5 milliméteres jack dugalj és az alsó microUSB-port fedetlen, ugyanis a Sony egy ideje már kihajtható ajtók nélkül is meg tudja oldani ezek vízszigetelését.
Az előlapon lévő hangszórócsíkok átverésként foghatóak fel, ugyanis a kihangosításhoz használatos egyetlen hangszóró az alsó élen található - sztereó hangzás tehát nincs, viszont a hangerő teljesen korrekt.
A 2600 mAh kapacitású integrált akkumulátor combosabb, mint az elődmodellben volt, azonban jelentősen elmarad a gyártó csúcsmobiljainak áramforrásaitól, így a gyártó által ígért 2 napos üzemidőt nehézkes elérni, marad a bő egy nap. Ha nagyon fogytán a szufla, akkor érdemes bekapcsolni a Stamina, illetve UltraStamina üzemmódokat. Ezen a téren egy szigorú feketepontot is kiosztanánk, mégpedig a mindössze 850 mA-s, igen lassú, vezetékes töltőért.
Kijelző
Az M4 Aquában még csak egy viszonylag egyszerű 720p HD kijelző volt, az M5-ben viszont már egy Full HD panel található, ami csak 5 colos méretét tekintve marad el némileg a drágább Sony mobiloktól, a felbontásban nem. (Egyedül a legdrágább Z5 Premiumban van ennél nagyobb felbontású, egész konkrétan 4K kijelző.)
Az IPS LCD kellően nagy fényerővel rendelkezik ahhoz, hogy még tűző napsütésben is látható legyen a képe, a betekintési szögei nagyok. De nagyok, vastagok a képernyőt keretező kávák is, ami viszont már sajnálatos, hiszen így sok az úgymond kihasználatlan előlapi felület: a kijelző a rendelkezésre álló területnek mindössze 66 százalékát uralja.
Kamera
A Sony nem titkoltan a szelfiőrülteknek is kedvezni szeretne, amit jól hangsúlyoz, hogy az M5 elő- és hátoldali kamerája ugyanakkora méretű, az átlagnál nagyobb frontlencsét kapott. A két fényleső nem egyforma felbontású, azonban vélhetően még a legkomolyabb szelfielvárásoknak is simán meg tud felelni a 13 megapixeles és Full HD videófelvevős elülső kamera. Ellentétes oldalon lévő társa révén 21 megapixeles fényképek készíthetők, a gyors élességállításról hibrid autofókusz gondoskodik, sötétben pedig a korrekt fényerejű LED-segédfény lehet segítségünkre.
A gyorsindítás funkció révén pillanatok alatt életre kelthető a kamera, amelynek TouchBlock funkciójával kikapcsolható az érintőkijelző érzékenysége. Az elsőre talán értelmetlennek hangzó megoldás nagyon is hasznos, mégpedig a vízalatti fotózáskor – ilyenkor a hardveres exponálógombbal lehet fotózni. Az automata mód mellett rengeteg beállítási lehetőséget biztosító manuális üzemmódot is kapunk, valamint említést érdemel még a tizenhét gyári témabeállítás, a fejlett panorámamód, a 60 fps-es Full HD videófelvevő, illetve a 30 fps-es 4K videórekorder.
Szoftver
Sajnálatos, hogy az Android 6.0-ás Marshmallow frissítés egyelőre csak ígéret, így egyelőre be kell érnünk az 5.1-es Lollipop operációs rendszerrel.
Erre a gyártó jó szokásához híven a saját, viszonylag puritán felhasználói felületét húzta rá. Aki az elmúlt 2-3 évben használt már valamilyen Sony okostelefont, annak kevés meglepetéssel szolgál az UI, ami nem túlburjánzó szolgáltatásköréről, hanem sokkal inkább egyszerű kezelhetőségéről és fürgeségéről ismerhető.
Hardver
A Sony már jó ideje a "nagyhal" Qualcommtól vásárolja az okostelefonjaiba szerelt chipseteket, az M5 esetében azonban kivételesen a kisebb Mediatektől szerezte be. Nincs is ezzel semmi probléma, hiszen a 64 bites és nyolc darab 2 GHz-es processzormag chipset igen fürge működést garantál, amiben persze a 3 GB RAM-nak is komoly szerepe van. A 16 GB belső tárhelyből alaphelyzetben körülbelül a fele szabad, és a Sony ezúttal már nem követte el azt az M4 Aqua kapcsán tapasztalt baklövést, hogy 8 GB-os változatban is piacra dobta a készüléket. (Aminek a fele manapság gyakorlatilag értelmezhetetlen szabad helyet jelentene.)
Az opcionálisan dupla SIM kártyás verzióban is kapható telefon 150/50 Mbit/s-os 4G mobilnetet, a/b/g/n wifit, Bluetooth 4.1-et, NFC-t és természetesen GPS-vevőt is kínál.
Verdikt
+: vízálló kivitel, Full HD kijelző, fürge működés, 3 GB RAM, 4K videófelvevős főkamera, 13 megapixeles szelfikamera, dedikált exponálógomb, FM-rádió. –: kissé unalmas design, vastag kávák, régi Android, gyenge aksi, lassú töltő. |
A legolcsóbban mintegy 100 ezer forintos kártyafüggetlen áron kapható a Sony Xperia M5, vagyis 40 ezerrel drágábban, mint a jóval szerényebb tudású Sony Xperia M4 Aqua, és 40 ezerrel olcsóbban, mint a felsőkategóriás Sony Xperia Z5 – az árazás tehát alapvetően rendben van, reprezentálja a telefon középre sorolható képességeit.
A kisebb-nagyobb hibák és hiányosságok ellenére az összhatás kellemes: egy korrekt minőségű felső-középkategóriás vízálló mobilról van szó.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.