A NASA munkatársai napok óta nem tudják, mi lehet a gond a Kepler mélyűrmegfigyelő állomással, amelyre vészhelyzeti állapotban találtak.
Igencsak meglepődtek a NASA mérnökei, amikor a napokban a szokásos kapcsolatfelvételt próbálták meg a Kepler űrtávcsővel. A kapcsolatteremtéskor ugyanis kiderült, a teleszkóp vészhelyzeti állapotba állította magát. A miértre egyelőre nem derült fény, a mérnökök most megpróbálják visszahozni a megfigyelőállomást normál üzemmódba – igaz, ez nem megy könnyen, a műhold ugyanis 120 millió kilométerre van a Földtől, így a jel 13 percig utazik, mire eléri a Keplert.
A NASA idén hét éve, hogy felbocsátotta az űrtávcsövet, aminek feladata, hogy meghatározza, a Tejútrendszerben hány olyan földszerű bolygó található, ahol a földihez hasonló élet lehetséges. Az eszközt elvileg négyévnyi működésre tervezték, és bár már többször is meghibásodott, 2012-ben újabb négy évre hosszabbították meg misszióját.
A Kepler 2013-ig 2740 potenciális exobolygót fedezett fel, amelyek közül 122-nek a létezését távcsövek és más berendezések segítségével is megerősítették. Az űrtávcsőnek köszönhetően a Kepler tavaly felfedezte “az új Földet” is.
Ha érdeklik a fejlemények, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.