Igen nagy az eltérés az androidos és az iOS-es készülékek között az eszközön őrzött adatok hozzáférhetőségét tekintve (is).
Ha a San Bernardinó-i terroristának androidos készülése lett volna (és nem a legújabb csúcsmodellek közül valamelyik), akkor már rég hozzáfértek volna az adataihoz a bűnüldöző szervek – ezzel az érdekes párhuzammal világít rá a Wall Street Journal az iOS-es és az androidos világ egyik nagy eltérésére.
Miközben az iPhone-ok 95 százaléka használ valamilyen titkosítást, addig az androidos készülékeknél mindössze 2,3 százalék ez a szám. Ez utóbbi telefonokból pedig könnyen kinyerhetők a személyes adatok, a francia csendőrség egyik nyomozója szerint elég egy óra a zárkód feltörésére, utána pedig, titkosítás híján, minden elérhető.
Mindennek hátterében természetesen az Android-világ fragmentáltsága áll. Amellett, hogy számos Android-verzió létezik egymás mellett, körülbelül 1,4 milliárd androidos eszköz van a világon, amelyek mögött több mint 400 különböző gyártó áll. és legalább 4000 eltérő modellel kalkulálhatunk.
Ez a fajta népszerűség viszont azt is magával hozza, hogy igen nehéz a Google számára az egységes adattitkosítás. Mindenesetre az Android jelenlegi legfrissebb verziójánál, az Android 6.0 Marshmallow-nál már elérhető a teljes titkosítás, ez egyelőre csak a legújabb és általában csúcstelefonokat illeti. A Google ugyan a korábbi verzióknál is próbálkozott ilyennel, azonban a gyártók szerint ez komoly teljesítménycsökkenéshez vezetett, úgyhogy le is tettek róla.
Egész más a helyzet az Apple-nél, aki – mivel mind a szoftvert, mind a hardvert felügyeli – folyamatosan kéri a felhasználóit, hogy frissítsenek az iOS legújabb verziójára, azaz szinte az összes ilyen eszközt ellátták titkosítással.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.