Tech hvg.hu 2016. február. 24. 12:01

Ha pénz a tét, az agyunkkal nem is gondolkodunk

A motiváció furcsa dolgokra képes az agyunkkal: egy információ megtalálásához gondolkodnunk sem kell, ha pénzről van szó.

A Kalifornia Egyetem agykutatói érdekes következtetésre jutottak: ha tudjuk, hogy hasznunkra válik egy információ, akkor úgy tároljuk el, hogy annak előhívása később semmilyen erőfeszítésünkbe ne kerüljön.

Egyszerű vizsgálattal bizonyították. A résztvevőknek különböző tárgyakról mutattak képeket, néhány fotó esetében pedig jelezték, hogy ha egy későbbi teszten emlékeznek rájuk, akkor pénzjutalomban részesülnek.

A későbbi teszteken különleges szkennerekkel vizsgálták az alanyok agyműködését. Amikor azokra az információkra kellett emlékezniük, amelyekhez pénzjutalom társult, a szkenner nem mért semmit, a válaszok mégis jók voltak. Az agy tehát olyan nyugalmi állapotban volt, mint amikor az ember pihen, mégis előbányászta az értékes információt.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.