A mobilok akkumulátorának üzemideje még nem éppen ideális, így mindent bevetnek a tudósok, hogy tovább bírja az aksi. A legújabb próbálkozás gombával történt, és ennél is meglepőbb, hogy sikeres volt.
Az akkumulátorok üzemidejének növelésére több trükk is létezik már, ilyen például a szakszerű töltés vagy az iPhone új funckiója, de egyik sem az igazi. Egyszerűen csak azt szeretnénk, hogy jóval tovább működjenek az aksik egy feltöltéssel. Erre egy igen extrém megoldást választottak a kaliforniai Riverside Egyetem kutatói, akik a portobello gombát vették elő.
Az alap feltevésük az eddig is ismert problémából indult ki. A lítium-ion akkumulátorok grafitot használnak anódnak, de a grafit hatása gyorsan romlik, így nem is biztosít hosszú időtartamot, ráadásul ezt az idő során folyamatosan csökkenti is. A szakemberek eddig is tudták, hogy a hatás ellensúlyozásához sóra lenne szükség, amely elektrolitként működik, de kérdés volt, hogy milyen formában lenne ezt optimális akkumulátorba építeni.
Erre adtak választ az amerikai kutatók, akik rájöttek, hogy a gomba felülete káliumsóban igen gazdag lesz, ha 900 fokon felhevítik. Ezt a képen látható, a hevítés hatására kialaukó lyukak biztosítják a gomba felületén.
Az így kialakuló, néhány nanométeres részecskéket akár egy mobil akkumulátorába is be lehetne építeni, ezt meg is tették. Még tartanak a kutatások, így százalékban vagy bármilyen számadatban nem adták meg a hatását, de az egyértelmű, hogy érdemi mértékben növelte az akkumulátorok üzemidejét.
Ha ez érdekes volt, hasonlókért lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.