Tech hvg.hu 2015. október. 01. 09:39

Pintérék gondoskodnak a Nemzeti Kibervédelemről

Október 1-jével megalakul a Nemzeti Kibervédelmi Intézet. Tevékenységéről nem sokat árult el a Belügyminisztérium, de szervezetileg több általánosságot meg lehet tudni róla.

Csütörtökkel megalakul a Nemzeti Kibervédelmi Intézet, az állami és önkormányzati szervezetek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi törvény 2015. júliusi módosításának eredményeként - közölte a Belügyminisztérium. 

A magyarországi kibervédelmi szervezetrendszeren belül műr megalakultak különböző kibervédelmi munkacsoportok, együttműködési fórumo: a kibervédelmi koordinátor, a kibervédelmi tanács a Kormányzati Eseménykezelő Központ (GovCERT), az ágazati CERT-ek, a Nemzeti Elektronikus Információbiztonsági Hatóság, valamint a szakhatósági feladatokat, gyakorlatilag a sérülékenység-vizsgálatokat ellátó, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet szervezeti keretein belül működő Cyber Defance Management Authority (CDMA csoport) - sorolta a tárca.

AFP / Simon Chavez

Az új kibervédelmi intézet magába foglalja a Kormányzati Eseménykezelő Központot és a Nemzeti Elektronikus Információbiztonsági Hatóságot. A minisztérium reményei szerint működése koordináltabb, hatékonyabb feladatvégrehajtást és információáramlást tesz lehetővé. Ehhez hasonló modellt alkalmaznak többek közt Németországban (BSI), Hollandiában (NCSC), valamint hasonló szervezet működik Csehországban (NBU) is.

A hazai állami elektronikus információs rendszerek biztonsága az elmúlt években határozott fejlődésnek indult, azonban a teljes körű biztonsági szint eléréséhez még sok a tennivaló - állt a közleményben. A kielégítő kiberbiztonság ugyanis nem teremthető meg pusztán a biztonsági rendszerek fejlesztésével, üzemeltetésével. A már meglévő és biztonságilag hiányos rendszereknél következetesen végig kell vinni az Ibtv.-ben megfogalmazott, a biztonsági szint emelését előíró folyamatokat - írták.

A BM szerint minden szinten - vezetői, fejlesztői, üzemeltetői, felhasználói stb. - növelni kell az információvédelem tudatosítását, ugyanis kizárólag technikai eszközökkel nem, vagy csak irreálisan magas költségekkel valósítható meg az állami rendszerek védelme.   

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.