Mint a mai legütősebb androidos telefonokban? Nem, téved. Mint az első iPhone-ban volt 2007-ben? Még mindig nagyon rossz úton jár.
A Sony által bemutatott első PlayStation játékgépben egy 33,8688 MHz-en dobogó MIPS R3000 processzor volt, ez működtette a konzolt, melyből több mint 100 milliót értékesített a Sony. Hogy ez miért érdekes? Nos, az 1994-ben, azaz 21 éve piacra dobott gépen még csak játékok vezérléséért felelt az említett processzor – de a NASA ugyanezt a chipet tette a Plútót nemrég közelről is felfedező New Horizons űrszondába is.
Az Imagination brit technológiai cég által közzétett információk szerint az egységen két dolgot módosítottak a szakemberek. Egyrészt kicsit megerősítették a szerkezetét, hogy kibírja az űrbéli sugárzást. Másrészt az űrszonda chipjének órajele még a fent említett 33,8688 MHz-et sem teszi ki, egészen pontosan 12 MHz-es lóerőre van felhúzva. Már ha 12 MHz-et ma még lehet egyáltalán lóerőnek nevezni, hiszen ha számítógépen, ha telefonon olvassa most ezt a cikket, az ön gépéhez képest a New Horizons chipjében lévő Hertz-mennyiség még pónilóerőnek is kevés lenne.
Bár a New Horizons űrszonda csak nemrég került a figyelem középpontjába, az eszköz több mint kilenc éve készült, 2006 januárjában küldték fel az űrbe. Hogy az eszköz munkája mennyire fontos, azt jól megmutatja egy magyar twitterező által készített kép, melyen megnézheti, milyen képalkotásra volt képes májusban a technikánk és mire képes ma. Az űrtörténelmi jelentőségű esemény előtt a Google kedden egy különleges logóval tisztelgett, sokan pedig már bele is látták Plútó kutyát az égitest felszínéről érkező képekbe.