Tech hvg.hu 2015. augusztus. 05. 09:01

Érdemes böngészőt váltani, melyik a gyorsabb? Google Chrome vs. Microsoft Edge

A Windows 10 érkezésével az egyik legnagyobb kérdés talán az, hogy az új böngésző képes lesz-e végre legyűrni a konkurenciát, vagy tovább kullog az Internet Explorer árnyékában.

Tavaly év végén mindenki felkapta a fejét a hírre, hogy a Windows 10 érkezésével a redmondi cég örökre búcsút int a 20 évvel ezelőtt megjelent böngészőjének, az Internet Explorernek. Az új böngésző eredetileg Project Spartan néven futott, de tavasszal kiderült, az Edge nevet kapja. A hónap elején már egy videó is kikerült a netre, amiből kiderült, hogyan néz ki az Explorer-utód.

Bár a videó alapján sikerült meghozni a kedvet az új böngészőhöz, a kinézet még kevés volt ahhoz, hogy megtudjuk, mire is képes valójában a konkurencia ellen az Edge. A Mashable már el is készítette az erre vonatkozó laboratóriumi tesztet: nem csak érzésre, hanem precíz mérések mellett eresztette össze a jelenlegi uralkodó Google Chrome-mal. A tesztekben arra keresték a választ, melyik böngésző képes gyorsabban kiszolgálni a felhasználót. Mindkettőből az alapértelmezett beállításokat használták, egyiket sem lassította bővítmény, a mérésre szolgáló programokat pedig a hiteles eredmény érdekében ugyanazon a gépen futtatták le.

Elsőként a Peacemaker Futuremark nevű tesztjét végezték el, ami a JavaScript funkciók teljesítményével mérte le, melyik böngésző a gyorsabb. A számítási sebességet, a szövegelemzést, valamint az egyéb, JavaScripthez tartozó feladatok elvégzésére fordított időt mérve kiderült: a Google Chrome nagyjából másfélszeres sebességgel dolgozik, mint az Edge, vagyis ennyivel gyorsabban szolgálja ki a felhasználót.

Mashable

Második körben a SunSpider nevű teszthez nyúltak, ami a JavaScript-kódok feldolgozási sebességét méri, megmutatva, hogy a böngésző milyen gyorsan hajtja végre a weboldalak által kért műveleteket. Az eredményeket milliszekundumban adta vissza a program, ezek alapján pedig egyértelmű, hogy az Edge kenterbe veri a Chrome-ot, a várakozási idő ugyanis alig harmada. Persze a Chrome-féle 267 milliszekundum sem sok, de a Microsoft új üdvöskéje még ennél is gyorsabb.

Mashable

A harmadik tesztet a Google saját fejlesztésű szoftverével, a V8 Benchmark Suite hetes verziójával végezték el. A Futuremarkhoz hasonlóan ez is az összes, weboldalon futó folyamatot végigvizsgálja, és a kapott szám alapján eldönti, melyik böngésző a jobb. Minél magasabb a szám, annál több műveletet sikerült elvégezni adott idő alatt, a végeredményből pedig az látszik, hogy ennél a tesztnél a Chrome volt a nyerő. Igaz, nem sokkal.

Mashable

Végül következett a valós oldalletöltés sebességének mérése. Ehhez mindkét böngészővel ugyanazt a három oldalt (a mashable.com-ot, a facebook.com-ot és a newyorktimes.com-ot) töltötték be, és ha tizedmásodpercekkel is, de mindhárom esetében a Chrome bizonyult jobbnak.

A 3-1-es Google-győzelemmel úgy tűnik, a Microsoftnak továbbra sem sikerül a trónfosztás, de egy dologról nem szabad megfeledkezni: az eredmények azt mutatják, ha a Chrome-hoz bővítményeket kezdünk telepíteni, akkor máris az Edge javára billent a mérleg nyelve. És az már most egyértelmű, hogy az Edge kellemes csalódás az Internet Explorer után. Mindenki kipróbálhatja, aki kb. egy órát rászán, és frissíti a számítógépe operációs rendszerét Windows 10-re.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.