Vajon hogyan nézhet ki másfél millió kilométeres távolságból a Föld? Íme egy – a szó szoros értelmében – látványos válasz.
Februárban bocsátották fel a Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) nevű űreszközt, amely körülbelül másfél millió kilométeres távolságban Földünktől, a Nap-Föld rendszer L1 nevű pontján figyeli központi csillagunkat, az űrbéli időjárást, és nem mellesleg képeket is készít bolygónkról.
Ez a bizonyos L1 pont egyike a Lagrange-pontoknak (öt van belőlük) – ezek a tér azon pontjai, amelyben egy kis test (ezúttal a DSCOVR) két, egymás körül keringő nagyobb test (a Föld és a Nap) együttes gravitációs vonzásának hatására, azokhoz képest viszonylag nyugalomban marad.
A DSCOVR is így „lebeg” az űrben, s mindig a Föld napos oldalát látja. A NASA tegnap közzétette a DSCOVR első, valóban lenyűgöző felvételét tágabb hazánkról (ez a kép július 6-án készült).
A kép a NASA Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) nevű képkészítőjének három különböző fotójának kombinációja. Az EPIC ugyanis különböző sávszűrőket használ a sorozatfelvételekhez, az ibolyántúlitól egészen a közel infravörösig – ezzel különféle tudományos célokat szolgál. A fenti képhez a piros, a zöld és a kék csatorna képeit használták.
A DSCOVR ezután folyamatosan küldi majd a bolygóközi képeket, amelyeket egy külön weboldalra gyűjtenek majd össze.