Tech hvg.hu 2015. július. 14. 12:01

Az édesség tényleg hiperaktívvá teszi a gyerekeket?

Húsz éve nem jutnak dűlőre a tudósok a kérdésben, így sok múlhat a szülőn is. Vajon adjunk rendszeresen a gyerekeknek édességet?

1995-ig minden szakértő biztos volt abban, hogy az édességek rendszeres vagy nagy mennyiségű fogyasztása cukortartalmuk miatt hiperaktívvá teszi a gyerekeket. Ekkor viszont egy amerikai kutatás megkérdőjelezte ezt a feltevést, és azóta állandó vitát generál a tudósok, valamint az aggódó/engedékeny szülők között.

A Vanderbilt egyetem húsz évvel ezelőtti kísérletébe több mint 400 gyermeket vontak be, és meglepő módon nem találtak összefüggést a cukorfogyasztás és a hiperaktivitás között. 5-7 éves gyerekek kaptak egy akkoriban népszerű, elég magas cukortartalmú kakaós italt. Előtte mindegyikük édesanyjával beszéltek a kutatók: a szülők egyik felének elárultak mindent, a másik fele nem tudott az ital fogyasztásáról. Ettől függetlenül a gyerekeknél bekövetkezett hatásnak ugyanolyannak kellett volna lennie, mégsem így történt: azok a szülők, akik tudtak az italfogyasztásról, jóval nagyobb arányban jelezték, hogy hiperaktívnak vélték gyereküket.

Ebből az a tanulság, hogy a hiperaktivitás észlelése sokkal inkébb a szülők hozzáállásán és előítéletein múlik, mint a cukortartalmon.

Ezt az eredményt pedig 20 éve nem tudták cáfolni. Mindössze egy nemzetközi kutatás jutott valamire, amely kimutatta, hogy az édességek cukortartalmának növekedése mellett az Egyesült Államokban és Angliában is hasonló mértékben nőtt a hiperaktív gyerekek száma. Csakhogy a két jelenség közötti közvetlen kapcsolatra nincs bizonyíték.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.