Meglepő ötlettel álltak elő amerikai kutatók: okostelefonokkal lehetne pótolni a drága földrengés-előrejelző rendszereket.
A technika, amellyel előre meg lehet jósolni a földrengéseket, természetesen létezik, azonban igen drága, és nemcsak a létrehozása, hanem a fenntartása is. Az USGS (Unites States Geological Survey) kutatói ezért különös kísérletbe fogtak, közösségi elven működő okostelefonos „hálózattal” próbálnak kialakítani előrejelző rendszert.
Az ötlet amúgy logikus, hiszen az okostelefonokban van ma már GPS, gyorsulásmérő és az adatok megosztására is alkalmasak, ráadásul sokkal-sokkal több okostelefon van, mint ahány ipari szeizmikus érzékelő.
A földrengés-előrejelző rendszerek a nagy rengések előtti apró földmozdulásokat érzik, és erre az okostelefonok is képesek lehetnek, így akár egy korszerű szeizmográf rácsot lehetne belőlük létrehozni a földrengések által veszélyeztetett területeken, s közösségi alapon működve személyre szabott figyelmeztetést küldhetnének a felhasználóknak.
A kutatók egy megtörtént és egy feltételezett földrengéssel vizsgálták elképzelésüket. A valós adatokat a 2011-es, 9-es erősségű japán földrengés, a Tohoku-OKI „szolgáltatta”, a földrengést egyébként óriási szökőár követte. Akkor a környék 462 GPS-alapú földrengés-érzékelője jelezte a katasztrófát, és a kutatók úgy változtatták az adatokat, mintha azok okostelefonokból jöttek volna. Az eredmény ugyan zajosabb adathalmaz lett, de a megfelelő algoritmusokkal még így is 77 másodperccel az első lökéshullám előtt jelzett a rendszer.
Ezután egy 7-es erősségű földrengést szimuláltak San Francisco közelében. Népsűrűségi térképet használtak annak megállapításához, hogy hány telefonnal lehetne számolni. Ezután 4700 telefont feltételezve végezték el a kísérletet (ez körülbelül 0,2 százaléka a Bay Areán lévő eszközöknek), és a rendszer 5 mp-en belül jelezte a földrengést.
Mindez biztatóan hangzik, azonban jó pár probléma még megoldásra vár. Például az, hogy egyelőre nem tisztázott, hogy a telefonok hány százalékának kellene aktívnak lennie egy adott időben. A telefonok ugyanis – éppen az akku kímélése miatt – csak időnként ellenőrzik a GPS-t, és senki sem örülne, ha a folyamatos GPS-ezés miatt állandóan lemerülne a telefonja. Az is gondot jelent, hogy amikor egy androidos vagy az iOS-es app lekéri a telefon helyzetét, akkor a GPS adatai egyéb adatokkal kombinálódnak a pontos helymeghatározás érdekében, és a nyers adatok kiszűrésére egyelőre még nincs mód. A legegyszerűbb az volna, ha egy új GPS-chip lenne a telefonon.
A kutatók most egy kísérleti projekten dolgoznak Chilében: a cél egy földrengésjelző kialakítása a kereskedelmi forgalomban kapható telefonok és külső GPS-chipek segítségével. Az országban nincsen korai figyelmeztető rendszer, úgyhogy nagy segítség lehetne egy ilyen megoldás, még ha nem is százszázalékos.
A telefonok egyelőre céleszközök lesznek, azaz nem kell számolni még az átlagos telefonoknál jelentkező kihívásokkal, de első lépésként mindenképpen jó lesz a későbbi, közösségi földrengés-előrejelző megteremtéséhez.