Miközben a telefongyártók közti versenyt egy váratlanul gyorsan berobbanó kínai szereplő pezsdítette fel, a másik oldalon ülő felhasználók alig értik, hogy a technológiai fejlődéssel milyen komoly adatvédelmi probléma lapul a zsebükben.
A Samsung jelenleg olyan helyzetben van, hogy “nagyon akarja” és nagy szüksége is van rá, hogy a vasárnap bemutatott Galaxy S6 sikeres legyen. És bár a Samsung még mindig minden lépésével az Apple ellen küzd, az iparágban “mindenki fél a Xiaomitól” – hangzott el azon a sajtóbeszélgetésen, amit a Magyar Telekom a Mobile World Congress szakkiállítás apropóján szervezett, Barcelonában. Christopher Mattheisen, a vállalat vezérigazgatója szerint a félelem a legnagyobb szereplőkben is jelen van, ennek jegyében azért a Samung is törekszik “egyszerűsítésre”, amit még idén észre fogjuk venni.
Nagyon hamar olcsó lesz a 4G
Christopher Mattheisen azt mondta, az MWC alapján úgy tűnik, az idei év nem hoz jelentős áttörést, inkább a korábbi években nagy csinnadrattával beharangozott technológiák megszilárdulására, elterjedésére számíthatunk. Ott van például a 4G/LTE mobilinternet, melyet “nagyon hamar” megkapunk majd a szolgáltatóktól 10 ezer forint körül megvehető telefonokban is. A már néhány helyen alkalmazott, az LTE-nél többször gyorsabb LTE-Advanced technológiára a Telekom egyelőre nem lát ügyféligényt, de a 4K tartalmak és a virtuális valóságra alapozott termékek hamarosan szükségessé teszik majd a még gyorsabb mobilnet-szolgáltatás bevezetését.
Alig értjük, mi van a zsebünkben
A fejlesztések mellett ugyanakkor arról sem szabad megfeledkezni, hogy az emberek (jól) tudják használni ezeket a technológiákat. Christopher Mattheisen szerint ugyanis “a legtöbb ember alig érti, hogy mi van a telefonjában”, arról pedig már végképp keveseknek van fogalma, hogy a mindennapos számítógép- és mobilhasználat során milyen cégnek milyen adatokat adnak a kezébe. A vezérigazgató úgy látja, ilyen értelemben úgymond szerencsés, hogy az utóbbi időben több kiberbiztonsági botrány is kirobbant (például, például és például), szerinte ezek hatására az emberek kezdik megérteni, hogy milyen komoly dolgokról is van szó. A Telekom-vezető azt mondta: a nagy szolgáltatóknak az adatvédelem terén nem szabad a brüsszeli döntésekre várniuk, hanem a magánszektorból válogatott nagy biztonsági cégekkel és kisebb startupokkal együttműködve kell segíteni az ügyfeleket abban, hogy saját maguk menedzselhessék online adatvédelmüket.