Az infokommunikációs akadálymentesítés fontosságáról beszélt az internetről szóló nemzeti konzultáció előkészítéséért és lebonyolításáért felelős miniszterelnöki biztos kedden Budapesten, az Országos Fogyatékosügyi Tanács ülésének szünetében tartott sajtótájékoztatón.
Péntektől a közszféra internetes felületei közül harmadikként a vakok számára is integráltan akadálymentesített módon működik az internet-konzultáció honlapja, az internetkon.hu - közölte Deutsch Tamás.
A miniszterelnöki biztos szerint a honlapot korábban úgy alakítottak át, hogy a siketek és nagyothallók jelnyelven is tehetnek fel kérdéseket az oldalon keresztül. Mint mondta, ilyen integrált megoldással a budapest.hu és a konzultáció honlapjának átalakításában részt vállaló Informatika a Látássérültekért Alapítvány internetes felülete használható.
Deutsch Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a 600-700 ezer fogyatékkal élő ember között 80 ezer a siket és nagyothalló, több mint 73 ezer a gyengén- vagy alig látó és 9 ezer a vak ember. A látássérülteket támogató megoldással olyan ISO minőségbiztosítási tanúsítványnak is megfelel az oldal, amelynek kritériumai a témába vágó uniós előírásoknál is szigorúbbak.
A miniszterelnöki megbízott felhívta a figyelmet arra is, hogy rendkívül izgalmas időpontban zajlik az internet hazai jövőjéről most is tartó konzultáció, hiszen a következő hónapokban kell elkészülnie mintegy féltucat uniós előterjesztésnek, a most is tartó európai parlamenti ciklus egyik fő témája pedig az egységes digitális piac kialakítása.
Deutsch Tamás arról is beszélt, hogy nemrégiben az Egyesült Államok e kérdésben illetékes szabályozó hatósága az előzetes várakozásoknál is jóval részletesebb, következetesebb rendelkezést hozott a netsemlegesség témakörében, amely a következő öt-tíz évben világszerte az internethasználat egyik vagy a legfontosabb kérdése lehet.
Mint mondta, ez alapvető hatással van a szolgáltatás árára, de arra is, hogy a szolgáltatók különbséget tehetnek-e saját és más tartalmak között úgy, hogy a magukénak nagyobb letöltési sebességet biztosítanak. Eközben zajlik annak az uniós programnak a végrehajtása, amelynek célja, hogy 2020-ig a közösség valamennyi háztartása hozzáférhessen a szélessávú internethez; megjegyezte, Magyarország 2018 végére el kívánja érni ezt a célt - tette hozzá.