A Microsoft mobil-operációsrendszere az elmúlt időkben rengeteget fejlődött, és a Windows Phone egyre jobb eséllyel, bár egyelőre kevés sikerrel támadja a nagy riválisait. Nézzük, mit kap ma az, aki windowsos telefont választ.
A legfrissebb piackutatási eredmények szerint a Windows Phone okostelefon-platform globális piacrésze mindössze 2,5 százalékra tehető. Ezzel sem a Microsoft, sem pedig az általa nemrégiben bekebelezett Nokia vezetői sem lehetnek elégedettek, a Windows Phone-t azonban ennek ellenére sem szabad leírni. Az öt legnagyobb piacú európai országban ugyanis már 9,2 százalékon áll a telefonos Windows, mely ily módon ebben a régióban egyre közelebb kerül a 13,6 százalékos iOS-hez. Írásunkban áttekintjük, hogy a Microsoft–Nokia-páros milyen új fegyvereket vet be a mobil-operációsrendszerek háborújában.
Felzárkózott
Míg a 2010-ben érkezett Windows Phone 7 elég suta volt, addig a 2012-ben kijött Windows Phone 8 már abszolút szerethetőre sikeredett, az ehhez a főverzióhoz kijött kisebb-nagyobb idei fejlesztések révén pedig végre kezd olyanná válni az operációs rendszer, amilyennek mindig is reméltük.
Tavasszal jelentették be például, majd nyáron vált elérhetővé a Windows Phone 8.1, illetve a vele szoros kapcsolatot ápoló Lumia Cyan-frissítés, melynek legfőbb újdonsága az úgynevezett műveletközpont. Ez nem más, mint egy, a kijelző felső részéről bármikor lehúzható értesítési sáv, ami már az Android és iOS rendszereken is évek óta megvan. A windowsos műveletközpont felületén négy gyorsgombnak van helye, és ami fontosabb, itt láthatók az új üzenetek és az alkalmazások értesítései is.
Apróságnak tűnhet, mindenesetre egészen a közelmúltig nagyon hiányzott, hogy a csengések és az alkalmazások hangerejét külön-külön lehessen állítani. Még praktikusabb közelmúltbéli fejlesztés, hogy a vissza gomb nyomva tartásával előcsalogatható multitasking felület is sokat okosodott, az egyes appok már villámgyorsan bezárhatók.
A Microsoft szerencsére a naptárhoz is merészen hozzányúlt, így az már időjárás-információkkal is szolgál, és az sem mellékes, hogy akár az SMS-ben és e-mailben kapott időpontok alapján is kényelmesen rögzíteni lehet egy-egy eseményt.
Az immár 11-es verziószámot viselő Internet Explorerben lényegében végtelen fület meg lehet nyitni, megjelent az inkognitómódot előhozó InPrivate böngészés, és sokat fejlődött a szinkronizáció. Ez utóbbi már a teljes rendszer szintjén jól megoldott, a megnyitott weboldalakon túl alkalmazásaink beállításait, háttérképünket és jelszavainkat is szinkronban tarthatjuk windowsos telefonunk, táblagépünk és számítógépünk között.
Az idei második komolyabb oprendszer-frissítés, a Windows Phone 8.1 Update 1 (Lumia Denim) után pedig már mappákat is létrehozhatunk a kezdőképernyőn, az SMS-ek végre másolhatók és beilleszthetők, az Apps Corner funkció révén pedig szűkített szolgáltatási körű kezdőképernyőket és korlátozott tartalom-hozzáférést állíthatunk be. Ez utóbbi újítás kifejezetten hasznos, ha családtagunk vagy munkatársunk elkéri egy rövid időre a telefont, hiszen így mi állíthatjuk be, hogy mit is láthat és használhat rajta.
Némi plusz
Az iOS és az Android platformokon nincs meg, egy korábbi nokiás fejlesztés révén a windowsos Lumiákon viszont elérhető az a funkció, melynek köszönhetően elég egyetlen pillantást vetni az asztalon heverő inaktív készülékre, a kijelzőn ilyenkor is megjelenik az óra, a dátum, a különböző értesítések, illetve újabban már az időjárással kapcsolatos információk is. A teljes körű Microsoft Office támogatás közismerten – és nem túl meglepő módon – ezen a platformon a legerősebb, ezenkívül pedig az offline térképekkel és ingyenes hangalapú navigációval szolgáló Here Maps és Here Drive+ alkalmazások, illetve a rengeteg beállítási lehetőséggel bíró képalkotási szoftverek mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Aztán Instagram van-e rá?
Van. És amellett, a legfrissebb adatok szerint, már 320+ ezer alkalmazás elérhető a Windows Phone Áruházban, és a fejlesztők hetente átlagosan 500 új appot töltenek fel a rendszerbe. A rivális alkalmazásboltok darabonként 1,3 milliós mennyiségével tehát továbbra sem tud versenyezni a windowsos áruház, az viszont tény, hogy a felhasználók által leginkább keresett appok többsége mára ezen a platformon is elérhető. Némi türelemre azonban szükségünk lehet, ugyanis egy-egy új alkalmazásból sokszor előbb az Android- és iOS-kiadás jelenik meg, és csak valamivel később a windowsos.
Csúcskészülék
Ahogy az iPhone-ok közt is van aktuális zászlóshajó és az Androidnak is megvannak a legfontosabb modelljei, a windowsos telefonok közül is kiemelhetünk egyet. A Nokia (új nevén Microsoft Devices Group) aktuálisan legnagyobb tudású mobiltelefonja a Lumia 930, mely mind a minőségi külcsín, mind pedig a naprakész belbecs tekintetében simán állja a versenyt a rivális high-end készülékekkel.
Megjegyzendő, hogy a Windows Phone igen hatékonyan használja ki a rendelkezésre álló erőforrásokat, így a szoftver a Lumia 930-nél jelentősen olcsóbb és egyszerűbb telefonokon is meglepően gyorsan és stabilan teszi a dolgát. Ezt azért jó tudni, mert míg egy olcsóbb androidos készülékkel jellemzően szörnyű felhasználói élmény is jár, a windowsos telefonok közül nyugodtabban választhatunk alacsonyabb árfekvésű darabot.
Összenő, ami összetartozik
A várakozások szerint 2015 elején érkezik majd a Windows Phone 8.1 Update 2, vagyis a Lumia Emerald, mely többek közt az alkalmazások csoportosítási lehetőségével, a beállítási menüpontok sorrendezhetőségével, fájlkezelővel és lecserélhető üzenetkezelő megoldással próbál majd előnyre szert tenni a rivális platformokkal szemben. Minden valószínűség szerint ez lesz a 8-as verzió utolsó frissítése, a Microsoft ugyanis már bejelentette a Windows 10-et, amiről fontos tudni, hogy az asztali számítógépeken futó Windows 8.1-et és a mobilokon lévő Windows Phone 8.1-et egyszerre váltja – a Windows 10-zel a két platform gyakorlatilag összenő.