A műfenyők ellen szóló egyik legütősebb érv, hogy nem hozzák el a karácsony illatát. Na de mitől is olyan jó illatú az igazi fenyőfa? Íme egy kis közérthető kémia.
Valószínűleg eddig ilyen formában nem gondolt bele, de szerintünk imádja a pinént. Az α-pinénért pedig egyenesen odavan. A pirén ugyanis az a szerves vegyület, amelyik alapvetően meghatározza a fenyőfák illatát, különösen a nagyobb mennyiségben előforduló izomerje, az említett α-pinén.
A Compound Interest blog szerint a pinén a számos illóolajban is meglévő terpén egyik fajtáját jelenti – a terpének pedig azok a szerves vegyületek, melyek alapvetően meghatározzák a fafélék kellemes illatát. Érdekesség, hogy a terpének másért is felelősök: a levegőben található egyes anyagokkal kis részecskéket (aeroszolokat) formálnak, és ezeknek az aeroszoloknak köszönhetjük, hogy a vízgőzből felhők alakulnak ki.
A fenyőfa illatát a pinénen kívül befolyásolja még a limonén is, nevéből kitalálhatóan ez a citrusfélékben lévő olaj egyik fontos összetevője is. (Csak persze a gyümölcsökben jóval nagyobb az illat feletti befolyása.) Hatással van az illatra a kámfén és a fellandrén is, ez utóbbi nagy mennyiségben idegméregként hat.
Nem csak a szobájában lévő nagy fenyőben, hanem az autóban lévő kisebben is bőven találhat még bornil-acetátot is. Ez a mesterségesen is könnyen előállítható anyag tehát a klasszikus, fenyőfa alakú autóillatosítók egyik fontos hatóanyaga, nem mellesleg légúttisztító és fájdalomcsillapító hatása is van.
Érdekes volt? Van még hasonló. Korábbi cikkeinkből megtudhatja, mi okozza az esőillatot, illetve hogy mitől olyan jó illatúak a könyvek.