Az Android szó ma már szinte ugyanolyan ismerősen cseng, mint mondjuk a Windows, hiszen rengeteg telefonra került fel a Google operációs rendszere. Íme néhány kevéssé ismert tény erről a mobilplatformról.
A napokban jelent meg a Google mobil operációs rendszerének ötödik főverziója (a részletekről ebben a cikkünkben olvashatnak), és ennek apropóján gyűjtött össze hat érdekes, kevéssé ismert tényt az Androidról a Phone Arena.
Például azt, hogy az operációs rendszer eredetileg digitális fényképezőgépek számára készült, azonban a fejlesztők – felfigyelve a forrósodó okostelefon-piacra – átdolgozták a platformot a mobil készülékek számára. Ami érdekes, aggódtak a Symbian és a Microsoft miatt, az iPhone viszont egyáltalán nem izgatta őket. Hogy az irányváltás mennyire jó volt, azt kellőképp érzékelteti, hogy az eredeti, 2010-re felvázolt „ambiciózus” 9 százalékos piacrészesedési tervet (Európában és Észak-Amerikában) 2012-re már 72 százalékra sikerült feltornázni.
Hasonlóan érdekes, hogy kezdetben a piac nagy szereplői (Symbian, BlackBerry, Palm, Windows Mobile), pontosabban a mögöttük álló fejlesztők cseppet sem ijedtek meg a Linux-alapú új játékostól. A Symbiannál például kijelentették, hogy kilenc évük alatt már jó pár platform jött és ment, de ők azok, akik maradtak, hiszen az övéké az „igazi” telefonplatform. Vicces ma már ezt hallani.
Az Android mindeközben kiérdemelte a világ leggyorsabban növekvő tech terméke megtisztelő címet. Mindössze öt év alatt 1 milliárd aktív felhasználója lett (2013-as adat), és csak összehasonlításképpen: a Symbiant 11 év alatt 450 millióan próbálták, az iOS-nek pedig hat év alatt 700 millió felhasználót ért el.
A jelenlegi három nagy okostelefon-platform közül az Android fut a legtöbb különböző készüléken, hiszen megtalálható okostévéken, otthoni okoskészülékeken, digitális fényképezőgépeken, autós rendszereken, játékkonzolokon, okosszemüvegeken stb.
Eltérően az iOS-től, amelynél fizetni kell azért, hogy valaki fejleszthessen rá, az Androidra ingyen készíthető app, csak akkor kell fizetni egy csekély regisztrációs díjat, ha valaki a Google Playben szeretné látni a fejlesztését.
S végül egy érdekesség a jól ismert zöld robotról, az Android-logóról: az orosz származású Irina Blok tervezte ábrát az illemhelyek piktogramja inspirálta, további részleteket ebben a cikkünkben olvashatnak.
Egyébként bárki használhatja és a módosíthatja a logót, a Creative Commons Attribution 3.0 licenc alapján.